Wezwanie do urzędu – co dalej

Wezwanie do urzędu

Większość ludzi odczuwa lęk i swoistego rodzaju niepokój w sytuacjach formalnych. Dotyczy to różnego rodzaju sytuacji, ale szczególnie wizyt w urzędach. Wiadomo przecież, ze od powodzenia takiej wizyty w urzędzie zależy bardzo wiele. Wystarczy wyobrazić sobie następującą sytuację: dostajemy wezwanie do urzędu. Tego typu wezwanie z pewnością wygląda bardzo poważnie i kryje w sobie jakąś tajemnicę, którą koniecznie trzeba rozwikłać. Mówiąc o tajemnicy mamy na myśli pewnego rodzaju sytuację formalną, która musi zostać w jakiś sposób rozwiązana, a nasza obecność jest koniecznie wymagana aby rozwiązanie było skuteczne. Wezwanie do urzędu często nie określa o co właściwie chodzi, dostajemy po prostu mglistą informację, że w danym dniu powinniśmy się stawić w danym urzędzie. Cel i sposób rozwiązania sprawy nie są jasne.

Taka sytuacja może oczywiście przerażać. Szczególnie jeśli dotyczy na przykład niejasności w odprowadzeniu podatku, kwestii związanych z wystawieniem faktury, z płacami naszych pracowników i tego typu problemów. Sytuacja dodatkowo komplikuje się gdy to my prowadzimy działalność gospodarczą i wezwanie do urzędu dotyczy szerszego kontekstu i większego problemu. W takiej sytuacji musimy być przygotowani naprawdę na wszystko. Strach przed wizytą w urzędzie nie wynika z faktu, że koniecznie zrobiliśmy coś nie tak, że popełniliśmy jakiś kardynalny i trudny do naprawienia błąd. Strach wynika po prostu z niejasności sytuacji i jej ściśle sformalizowanego charakteru.

Kto może pomóc

Jak sobie radzić gdy faktycznie otrzymamy wezwanie do urzędu i gdy będziemy musieli sobie jakoś z tym poradzić? W takiej sytuacji mamy kilka opcji do wyboru. Możemy solidnie się przygotować i pójść do urzędu sami, możemy oddelegować wybraną przez nas osobę, która będzie odpowiedzialna za pozytywne załatwienie sprawy lub możemy oddać sprawę w ręce profesjonalistów. Ciekawą opcją jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Coraz więcej kancelarii prawniczych i biur rachunkowych ma w swoich ofertach reprezentowanie osób w urzędach. Warto zastanowić się nad skorzystaniem, z takiej pomocy jeśli sami nie czujemy się zbyt pewnie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *