Chcesz znaleźć stałe zatrudnienie, bo praca freelancera nie jest dla ciebie? Musisz wiedzieć, że takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jakie? Z dalszej części tekstu dowiesz się, z czym wiąże się praca na etacie i za co się ją docenia.
Praca na etacie – najważniejsze zalety:
Na początek zajmijmy się zaletami. Do najważniejszych z nich należą:
- Stała płaca – co miesiąc otrzymujesz takie samo wynagrodzenie. Nie ważne, czy miałeś dużo pracy, czy też nie. Twoja wypłata będzie niezmienna. Pewne dochody gwarantują strefę komfortu i umożliwiają planowanie wydatków.
- Mniejsza odpowiedzialność niż przy własnej działalności gospodarczej – pracując na etacie odpowiadasz jedynie za tą pracę, którą zlecono ci wykonać. Nie musisz martwić się, że ktoś inny zawali termin lub nie przyłoży się do wypełnienia obowiązków, co narazi firmę na straty lub innego rodzaju problemy.
- Zdobywasz doświadczenie – doświadczenie i umiejętności przydadzą ci się na rynku pracy np. gdy postanowisz zmienić firmę.
- Uczysz się od innych i to za darmo – praca na etacie to możliwość uczenia się od mądrzejszych i bardziej doświadczonych specjalistów. Nie ważne, czy zdobywasz wiedzę podczas wypełniania codziennych obowiązków, czy podczas zorganizowanego przez szefa szkolenia – liczy się efekt końcowy.
Wady pracy na etacie:
- Niskie wynagrodzenie – niestety większość etatowych pracowników jest słabo opłacana i ma małe szanse na podwyżkę czy awans. A więc, pracując na etacie raczej nie zaczniesz zarabiać dużych pieniędzy, chyba że zostaniesz zatrudniony na wyższym stanowisku lub w korporacji.
- Brak rozwoju – zostałeś zatrudniony na danym stanowisku, więc nie masz szans na kreatywność, wykazanie się czy wdrożenie nowych rozwiązań. Musisz jedynie dobrze wykonać zlecone ci zadania, bo wtedy firma będzie dobrze prosperować, a to przyniesie jej spodziewane zyski.
- Konieczność dojazdu – praca na etacie wiąże się z codziennymi dojazdami do siedziby firmy, a te generują koszty i zajmują cenny czas.
- Określone godziny pracy – etatowy pracownik musi stawiać się w biurze w wyznaczonych godzinach. Zatem, gdy będziesz chciał coś załatwić na mieście lub coś ci wypadnie – musisz wziąć dzień wolnego. Poza tym, gdy szybciej ogarniesz wszystkie sprawunki, to i tak nie będziesz mógł wcześniej wyjść, tylko będziesz zmuszony siedzieć i nudzić się do końca „dniówki”.
- Złudne poczucie stabilności – mnóstwo osób pracujących na umowie o pracę błędnie sądzi, że ma stałe zatrudnienie. W efekcie czego rozleniwia się i nie inwestuje w własny rozwój. Niestety prawda jest taka, że każdy może dostać wypowiedzenie, a wtedy będzie zmuszony na nowo organizować sobie życie zawodowe.