Stresujące zawody – czyli kilka przykładów stresującej pracy
Wydaje Ci się, że nie ma bardziej stresogennego zajęcia niż Twoje? Możesz mieć rację, zwłaszcza jeśli pracujesz w jednej z opisanych przez nas profesji. Postanowiliśmy sprawdzić, które zawody w Polsce sprawiają, że przy braku odporności możesz szybko stać się kłębkiem nerwów. Jesteś ciekaw? Sprawdź nasze zestawienie!
Miejsce 10 – lekarz
Ciągłe przemęczenie, stres, ogromna odpowiedzialność, praca po godzinach – to wszystko nieobce jest lekarzowi, który na pierwszym miejscu zawsze musi stawiać dobro pacjenta i działanie na jego korzyść. To także zawód wysokiego ryzyka. Codzienna styczność z osobami cierpiący na choroby zakaźne, promieniowaniem jonizującym oraz medycznymi gazami sprawia, że niebezpieczeństwo jest duże.
Miejsce 9 – prezenter
Zaskoczony? Prowadzenie programu na żywo, który oglądają/słuchają miliony osób nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza jeśli się ma świadomość, że każda pomyłka zostanie utrwalona na nośnikach danych lub na długo zapamiętana, co może przekreślić dalszą karierę.
Miejsce 8 – dziennikarz
Dziennikarz, który pracuje w centrum niebezpiecznych wydarzeń sam naraża się na zaistnienie groźnych sytuacji, które mogą zaszkodzić jego życiu lub zdrowiu. Dotyczy to zwłaszcza przygotowywania newsów ze stref objętych konfliktem zbrojnym. Oczywiście praca pod presją czasu również nie ułatwia sprawy.
Miejsce 7 – aktor teatralny
Spektaklowi na żywo towarzyszą silne emocje. Scen nie da się powtórzyć, a trema potraf zjeść nawet najlepszego i doświadczonego aktora. Poza tym ciągłe wyjazdy i konieczność wystawienia się na ocenę innych, również krytyków sprzyja powstawaniu stresogennych sytuacji.
Miejsce 6 – makler
Opanowanie skomplikowanych systemów rynku kapitałowego, konieczna znajomość reguł prawnych, ryzyko związane z płynnością na rynku, możliwość poniesienia strat i praca pod presją czasu – to wszystko sprawia, że ta profesja nie należy do najłatwiejszych.
Miejsce 5 – pilot
Odpowiedzialność, jaką trzeba wziąć za osoby znajdujące się na podkładzie oraz konieczność reagowania na nieprzewidziane sytuacje czy awarie to dwa czynniki, które wywołują największy stres. Do tego dochodzi jeszcze świadomość, że najmniejszy błąd może zakończyć się katastrofą.
Miejsce 4 – dowódca sił zbrojnych
To naprawdę odpowiedzialne stanowisko. Osoba, która je zajmuje musi odnaleźć się w centrum wydarzeń, decydować o losie innych podlegających mu osób i wziąć odpowiedzialność za ewentualną śmierć, którą poniosą w czasie walki. Oczywiście musi się on także mierzyć z konsekwencjami, jakie niosą jego rozkazy.
Miejsce 3 – policjant
Utrzymanie porządku publicznego i walka z przestępczością to bardzo stresogenne zajęcia, zwłaszcza jeśli się wie, że najmniejszy błąd może zaważyć o zdrowiu lub życiu innych osób. Poza tym presja wywierana przez społeczeństwo jest ogromna.
Miejsce 2 – strażak
Ratowanie ludzkiego życia i dobytku, które trawi ogień to nie jest zajęcie dla każdego, zwłaszcza że z akcji można nie wrócić. Niejednokrotnie to strażacy wysyłani są do usuwania zagrożeń o charakterze chemicznym czy radiologicznym, a więc świadomie narażają swoje życie, by chronić innych.
Miejsce 1 – żołnierz
To chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Żołnierz biorący czynny udział w walkach zbrojnych i narażający swoje życie dla dobra kraju to nie jest zajęcie dla każdego. Zwłaszcza, gdy warunki, w których trzeba działać nie są najlepsze, a rozłąka z rodziną trwa bardzo długo.