Księgowy – praca w firmie czy własne biuro rachunkowe?

Niezależnie od tego, czy księgowy decyduje się na zatrudnienie w konkretnej firmie, czy też prowadzi własne biuro rachunkowe, jego praca opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu deklaracji podatkowych. Zwykle tak samo wygląda też ścieżka zawodowa księgowego, choć nie każda osoba wykonująca ten zawód, kończy studia na tym samym kierunku. Czasem jest to ekonomia, innym razem finanse i rachunkowość, finanse i bankowość, niekiedy matematyka. Mamy również księgowych po technikach ekonomicznych i różnego rodzaju kursach.

Księgowy na etacie

Księgowymi powinny być osoby skrupulatne i zaradne, otwarte na dialog, zaangażowane w wykonywane obowiązki. Mimo to nie każda osoba wykonująca ten zawód posiada cechy osobowe, dzięki którym jest w stanie otworzyć i prowadzić własne biuro rachunkowe. To wymaga odwagi i ogromnego zaangażowania, a przy tym zabiera mnóstwo czasu. Dlatego nie każdy księgowy decyduje się na otwarcie własnej działalności, a wielu z nich szuka zatrudnienia w działach księgowości w urzędach, firmach i różnego rodzaju instytucjach.

Praca na etacie jest wygodna pod tym kątem, że księgowy nie martwi się o funkcjonowanie biura rachunkowego, nie zajmuje się sprawami organizacyjnymi, a jedynie wykonuje powierzone obowiązki. Poza tym nie martwi się o wysokość pensji, bo zwykle ta w każdym miesiącu jest taka sama. Dla wielu osób ważne jest również to, że zajmują się dość podobnymi do siebie sprawami, bo zamiast obsługiwać kilkadziesiąt mniejszych firm, świadczą usługi na rzecz jednego pracodawcy.

Księgowy w biurze rachunkowym

Biuro rachunkowe zajmuje się prowadzeniem różnorodnych spraw z zakresu księgowości, ale również prawa gospodarczego, prawa podatkowego czy prawa pracy. Księgowy współpracuje z urzędami, instytucjami, organizacjami, fundacjami, prywatnymi przedsiębiorcami, ale również dużymi firmami, zatem zakres spraw, za które odpowiada, jest bardzo szeroki. Oczywiście to, że oferuje tak szeroki wachlarz usług, jest jego zaletą i przyciąga klientów, którym zależy na kompleksowej obsłudze. Niemniej praca we własnym biurze rachunkowym wymaga ogromnego zaangażowania, systematycznego poszerzania wiedzy i śledzenia zmian w przepisach prawa, a przy tym troski o utrzymanie i rozwój takiego biura.

Zalety prowadzenia biura rachunkowego

O wadach i zaletach pracy na etacie, jak i prowadzenia własnego biura rachunkowego, można pisać długo. To, które rozwiązanie wybierze księgowy, uzależnione jest od jego indywidualnych upodobań. Niemniej nie brakuje głosów mówiących o tym, że biuro rachunkowe daje więcej możliwości rozwoju. Księgowy współpracuje z różnymi firmami i poznaje zasady ich działania, co pozwala lepiej orientować się na rynku. To on sam decyduje, z kim nawiąże współpracę i jakich spraw się podejmie, nie ma nad sobą pracodawcy, który narzuca mu, nad czym ma pracować. Księgowy, który prowadzi biuro rachunkowe, sam dla siebie jest szefem. Oczywiście zajmowanie się kilkoma różnymi klientami na raz bywa uciążliwe, ale jeśli są to klienci wybrani przez księgowego, tacy, z którymi współpraca dobrze się układa, to przychodzenie do pracy nie jest przykrym obowiązkiem a przyjemnością.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *