Po latach pracy na etacie część osób dojrzewa do podjęcia decyzji o otwarciu własnej firmy. Krok po kroku przygotowuje się do tego dnia, starając się o niczym nie zapomnieć, niczego nie przegapić. Próbując przyciągnąć klientów i rozwinąć biznes, jednocześnie trzeba pamiętać o wszelkich formalnościach związanych z podatkami i składkami do ZUS. Wiele osób obawia się tutaj pomyłki, dlatego sprawy podatkowo-księgowe przejmuje księgowy.
Księgowość dla firm – czy to konieczne?
Otwierając niewielką firmę, nie mamy środków na stworzenie osobnego stanowiska pracy dla księgowego. Poza tym spraw wymagających udziału księgowego nie jest na tyle dużo, by taka osoba musiała zajmować się nimi przez czterdzieści godzin tygodniowo. Dlatego małe i średnie przedsiębiorstwa bardzo chętnie korzystają z pomocy biur księgowych. Nawiązują z nimi stałą współpracę, ale nie wchodzą w relację pracodawca-pracownik. Biuro księgowe sporządza wymagane przez urzędy dokumenty, gromadzi je i przekazuje odpowiednim organom. Dba, by sprawy księgowe firmy prowadzone były terminowo i z należytą starannością. Tymczasem przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu firmy i pomnażaniu zysków z prowadzonej działalności.
Z powyższego wynika, że księgowy w firmie, niezależnie od tego, czy został przyjęty na etat, czy też świadczy usługi księgowe z poziomu biura rachunkowego, jest specjalistą wysoce pożądanym. Zatrudnienie księgowego nie jest obowiązkowe, ale z pewnością warto to zrobić, by mieć pewność, ze sprawy księgowe firmy są w dobrych rękach.
Otwarcie własnej firmy – w czym może pomóc księgowy?
Księgowy jest pierwszą osobą, z którą powinniśmy nawiązać kontakt, podejmując decyzję o założeniu działalności. Dlaczego? Ponieważ taka osoba podpowie, jaka forma działalności będzie w danym przypadku najlepsza, czy i jak uda się pozyskać dofinansowanie na otwarcie nowej firmy, wytłumaczy, jak przebiera proces rejestracji biznesu i jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy. Poza tym księgowy powie o kilku ważnych kwestiach, jakie należy mieć na uwadze, otwierając firmę, a które niekoniecznie znalazły się w rządowych poradnikach.
Jak wybrać dobrego księgowego?
Wybór księgowego nie powinien być przypadkowy, choć na początku prowadzenia działalności nierzadko właśnie tak się zdarza. Czasem jest to strzał w dziesiątkę, ale zdecydowanie częściej okazuje się, że zmiana księgowego jest konieczna. Czym się kierować, żeby dobrze trafić i nie zmieniać co kilka miesięcy biura rachunkowego?
Przede wszystkim warto sprawdzić, jaką opinią ciszy się biuro księgowe, przy czym, jeśli to możliwe, nie opierajmy się jedynie na opiniach zamieszczonych w sieci. Poza tym sprawdźmy, czy biuro posiada stosowne ubezpieczenia, a księgowi kwalifikacje. Czy biuro zajmowało się już firmami prowadzącymi podobną działalność? Jakie konkretnie usługi oferuje księgowy? Czy zajmuje się wyłącznie prowadzeniem księgowości, czy też jego oferta obejmuje usługi niestandardowe, a w tym doradztwo podatkowe, tworzenie planów biznesowych, pomoc w pozyskaniu kredytów? Bardzo istotne są formy kontaktu z biurem księgowym. Dzisiejszym przedsiębiorcom zależy, by wiele spraw dało się załatwić na odległość, bez potrzeby osobistego wstawiennictwa w siedzibie biura księgowego.