Jak zostać księgowym?

Jak zostać księgowym? Wskazówki

Właściwie należałoby zapytać jak zostać księgową, ponieważ zawód ten wykonują przede wszystkim kobiety. Trudno powiedzieć dlaczego. Kiedyś księgowy musiał posiadać odpowiedni certyfikat. Dziś nie jest to wymagane, właściwie wystarczy ukończyć specjalny kurs i można rozpoczynać pracę w zawodzie. Tylko, że nie każdy się do tej pracy nadaje. Jak zostać księgowym i jakie cechy charakteru powinien posiadać dobry księgowy?

Kto nadaje się do pracy w księgowości?

Osoba, która potrafi usiedzieć w jednym miejscu. Dla jednych księgowość jest straszliwie nudną branżą, innym przepisywanie i sumowanie cyferek sprawia prawdziwą przyjemność. Księgowy musi być osobą sumienną, skrupulatną i cierpliwą. Musi posiadać umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy i dostosowywania się do nowych realiów, jako, że przepisy często się zmieniają. Dobra organizacja, odporność na stres oraz umiejętność pracy w zespole również są cechami pożądanymi w tym zawodzie.

Jak zostać księgowym? Szkoły i kursy

Najlepiej, gdy przyszły księgowy ukończy studia wyższe na kierunku powiązanym z zawodem księgowego. Jakie to kierunki? Między innymi finanse, rachunkowość, bankowość, ekonomia, ale także matematyka. Osoby, które ukończyły zupełnie inne kierunki nie tracą szansy na pracę w zawodzie księgowego, ale muszą odbyć solidne kursy i szkolenia. Ważna jest nie tylko umiejętność sprawnego liczenia i kojarzenia faktów, ale także, a może przede wszystkim, znajomość przepisów prawa. Najważniejsze są przepisy podatkowe oraz przepisy prawa pracy.

Praca w systemie finansowo-księgowym

Księgowy nie pracuje z kartką papieru, długopisem i kalkulatorem. Pracuje na specjalistycznym programie komputerowym. Konkretne oprogramowanie można dokładnie poznać na dedykowanym szkoleniu, ale warto również zdobywać doświadczenia na różnego rodzaju praktykach i stażach. Oczywiście podstawą jest znajomość pakietu Office, a w szczególności programu MS Excel.

Jak zostać księgowym i czy to się opłaca?

Zdobycie zawodu nie jest wcale trudne, pod warunkiem, że posiadamy predyspozycje do jego wykonywania. Ale czy opłaca się zostać księgowym? Wygląda na to, że tak. Główny księgowy prowadzący finanse dużej firmy zarabia naprawdę sporo. Również pomoc księgowej może liczyć na spore zyski. Na pewno trudniej jest startującym biurom rachunkowym, przyjmującym początkowo niewielkie zlecenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *