Na osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na terenie Wielkiej Brytanii ciąży obowiązek terminowego składania rozliczeń podatkowych. Mimo że przepisy brytyjskiego prawa podatkowego są znacznie mniej zawiłe niż przepisy obowiązujące w Polsce, a przedsiębiorcy nie muszą pamiętać o tak wielu formalnościach, to jednak rozliczenie Self Assessment jest konicznością.
Co to jest Self Assessment?
Self Assessment to deklaracja podatkowa składana przez osoby samozatrudnione. Deklarację można złożyć na dwa sposoby:
– osobiście, przekazując papierową dokumentację w oddziale HMRC lub wysyłając pocztą tradycyjną,
– drogą elektroniczną, korzystając z urządzeń podłączonych do sieci internetowej.
W dobie pandemii popularność drugiej metody znacząco wzrosła, ale są i tacy przedsiębiorcy, którzy pozostają wierni deklaracjom papierowym. Zdarza się też, że sposób składania dokumentacji jest uzależniony od tego, jak szybko deklaracja zostanie przygotowana i jak szybko przedsiębiorca chce odzyskać nadpłacony podatek (o ile takowy się należy). Dlaczego? Ponieważ deklarację papierową należy dostarczyć do końca października, natomiast rozliczając się online, trzeba zdążyć przed końcem stycznia.
Rozliczenie Self Assessment – co trzeba wiedzieć?
Oczywiste jest, że aby w ogóle mówić o rozliczaniu działalności firmy, trzeba ją posiadać. Założenie firmy w Anglii jest bardzo proste i pod wieloma względami korzystne dla podatników. Szczegółowych informacji o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by móc założyć firmę, jak wygląda proces rejestracji samozatrudnienia lub spółki LTD oraz prowadzenie księgowości w przypadku danej formy działalności, poinformuje każde biuro księgowe. Oczywiście księgowy pomoże też sporządzić rozliczenie Self Assessment.
Samozatrudnienie w Wielkiej Brytanii zobowiązuje przedsiębiorców do płacenia podatków i odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, a także do corocznego składania rozliczenia podatkowego. Rozliczenie Self Assessment to brytyjski odpowiednik PIT-u. Rozliczenie to składa się w HMRC, czyli instytucji, która jest z kolei odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego. Składa się je nawet wtedy, gdy osoba samozatrudniona podejmuje dodatkowo pracę na etacie. Ponadto obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na tych osobach, które dzięki świadczonym usługom, z tytułu wynajmu lub sprzedaży nieruchomości, lub też na podstawie prowizji, inwestycji dywidend oraz własnych oszczędności, uzyskały dochód na kwotę większą niż 1000 GBP.
Za jaki okres trzeba się rozliczyć?
Rozliczenie Self Assessment jest rozliczeniem rocznym, co oznacza, że obejmuje cały rok podatkowy, który w Wielkiej Brytanii trwa od 5 do 6 kwietnia roku następnego. Oznacza to, że ostateczny termin składania rozliczeń za rok podatkowy 2020/2021 (okres od 6 kwietnia 2020 roku do 5 kwietnia 2021) minął 31 stycznia. Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem zeznania, powinien zrobić to jak najszybciej. Niedotrzymanie terminu rozliczenia Self Assessment wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Wysokość kary uzależniona jest od tego, jak mocno przekroczono termin.