Jak rozliczyć podatek w UK dla spółki LTD?

Brytyjska spółka LTD to jedna z najlepiej rozpoznawalnych na świecie struktur biznesowych. Prowadzenie firmy w formie spółki Limited ma liczne zalety, dlatego wielu brytyjskich przedsiębiorców, ale i osób pochodzących spoza granic Wielkiej Brytanii, decyduje się na założenie działalności właśnie w tej formie.

Oczywiście to, czy korzyści płynące z prowadzenia spółki LTD zostaną w pełni wykorzystane, uzależnione jest od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest tutaj znajomość przepisów, jak i poprawnie przeprowadzona optymalizacja podatkowa. Na szczęście przedsiębiorcy nie są w tych działaniach osamotnieni. Na każdym etapie prowadzenia działalności mogą liczyć na pomoc polskiego biura księgowego w UK.

Księgowość dla firm – polskie biuro księgowe w Anglii

Polacy stanowią bardzo liczną grupę narodowościową w Wielkiej Brytanii, dlatego funkcjonowanie polskich szkół, polskich przychodni medycznych i polskich biur księgowych w UK nikogo nie dziwi. To bardzo dobrze, że Polacy mogą korzystać z usług oferowanych przez polskich specjalistów i prowadzić z nimi swobodną rozmowę w ojczystym języku.

Jeśli chodzi o polskie biura księgowe, wszelkie dokumenty, faktury, rozliczenia podatkowe, zgłoszenia itp. wystawiane i wypełniane są w języku angielskim, ale dobrze, jeśli przedsiębiorca może porozmawiać o sytuacji firmy w języku polskim. W końcu biuro księgowe oferuje bardzo szeroki zakres usług i nie ogranicza się wyłącznie do spraw księgowych. Faktem jest jednak, że księgowość dla firm stanowi jeden z podstawowych filarów działalności biura rachunkowego. Księgowy UK, który sprawuje nadzór nad księgowością firmy, przygotowuje również rozliczenia podatku w UK.

Prowadzenie spółki LTD a podatki

Spółka Limited to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oznacza to, że spółka posiada osobowość prawną, a jej finanse są niezależne od finansów udziałowca. Prowadząc działalność w formie spółki LTD, podatek dochodowy należy rozliczać raz w roku. Przy tej okazji warto podkreślić, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Jeśli spółka pozyskuje niskie dochody, istnieje możliwość, że dyrektor i ewentualni pracownicy w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego. Dlaczego? Ponieważ mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku do wysokości 12 570 funtów brytyjskich rocznie. W praktyce oznacza to, że zarobki kształtujące się na poziomie 68,4 tys. złzłotych rocznie zwalniają z obowiązku uiszczania jakiegokolwiek podatku.

A co z podatkiem VAT? Okazuje się, że nie każdy, kto prowadzi spółkę Limited, musi być jednocześnie podatnikiem VAT. Taki obowiązek powstaje dopiero wówczas, gdy dochody spółki przekroczą określony przepisami limit.

Rozliczenia podatku w UK a kontrola skarbowa

Przepisy brytyjskiego prawa podatkowego są czytelne i znacznie bardziej zrozumiałe niż w Polsce, dlatego osoby prowadzące spółkę LTD czują się w roli przedsiębiorcy dość pewnie, nawet jeśli nigdy wcześniej nie prowadziły własnego biznesu. Mimo to wielu z nich decyduje się na stałą współpracę z biurem księgowym. Dzięki temu mają pewność, że sprawy księgowe firmy prowadzone są z należytą starannością, a podatki rozliczane właściwie i na czas.

Współpracując z dobrym biurem księgowym, nie musimy obawiać się kontroli skarbowej. Kontrolę skarbową spółki LTD przeprowadza się średnio po upływie 5 lat od daty założenia. Jednak założyciel spółki nie musi w tych działaniach uczestniczyć, bowiem HMRC komunikuje się bezpośrednio z biurem księgowym obsługującym daną spółkę. To jeszcze jeden dobry powód, by księgowość firmy powierzyć w ręce polskich specjalistów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *