Do najważniejszych praw obywatelskich należą prawo do pracy, prawo do nauki i prawo wyborcze. Obywatele danego kraju mają liczne prawa, ale i obowiązki – najważniejszym z nich pozostaje obowiązek podatkowy. Co więcej, podatki muszą płacić nie tylko obywatele, ale i obcokrajowcy, którzy na terenie danego kraju mieszkają i pozyskują dochody. I tak każda osoba legalnie zatrudniona w UK, w tym również osoby pochodzące z Polski, musi odprowadzać podatek dochodowy. Raz w roku trzeba go również rozliczyć, składając do HMRC zeznanie podatkowe. Jak zrobić to prawidłowo?
Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii
Termin, w jakim podatnik powinien złożyć odpowiedni dokument w HMRC, jest uzależniony od tego, kiedy kończy się rok podatkowy. Czasem znaczenie ma również źródło pozyskiwania dochodów, a także czy praca jest kontynuowana, czy też zakończyła się w trakcie trwania roku podatkowego. Wszelkich informacji na temat tego, jak wyglądają rozliczenia podatków w Anglii, udzieli polskie biuro księgowe w UK. Polscy księgowi od lat zajmują się świadczeniem usług księgowych (i nie tylko) na rzecz osób polskiej narodowości, które zdecydowały się na emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii. Usługi świadczone są zarówno na rzecz pracodawców, jak i pracowników – osób prowadzących własne firmy, jak i zatrudnionych na etacie.
Wracając do terminów rozliczeń, warto zauważyć, że rok podatkowy w Anglii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. Podczas gdy w Polsce termin na złożenie zeznania podatkowego mija pod koniec kwietnia, w Wielkiej Brytanii rozliczenia podatkowe dopiero zaczynają spływać do skarbówki. Rozliczają się wszyscy, ale większość osób zatrudnionych na etacie zostaje rozliczona z automatu w systemie PAYE. Większy problem mają osoby samozatrudnione, osoby prowadzące spółkę, przedsiębiorcy różnego kalibru. Na szczęście obsługa księgowa spółki w UK i samozatrudnienia również znajduje się w ofercie polskiego biura księgowego.
Rozliczenia podatków w UK – o czym warto pamiętać?
Księgowy w UK na pewno dopilnuje, by zeznanie podatkowe zostało sporządzone poprawnie i na czas trafiło do odpowiedniego urzędu. Wykwalifikowanym księgowym z pewnością można zaufać. Mimo to warto znać przynajmniej podstawowe zasady dotyczące rozliczenia podatków w Anglii.
Osoby samozatrudnione ponoszą pełną odpowiedzialność za odprowadzanie swoich podatków. Rozliczenia podatkowe za miniony rok powinny dostarczyć do 31 stycznia (w wersji papierowej do 31 października). W tym terminie należy również zapłacić balans podatku dochodowego za poprzedni rok i wykonać pierwszą płatność na rachunek podatku dochodowego za bieżący rok podatkowy. Oczywiście wszystkich tych spraw może pilnować księgowy, z którym osoba samozatrudniona zawarła umowę o współpracy.
Wartą omówienia kwestią są również rozliczenia kierowców w UK. Kierowcy wykonują swój zawód w oparciu o umowę o pracę, umowę z Umbrella Company, albo prowadząc własną działalność gospodarczą. Mimo że wielu z nich realizuje podobne zlecenia, to inaczej wygląda sposób rozliczania dochodów z HMRC. Na szczęście kierowcy mogą liczyć na pomoc biura rachunkowego.