Jak napisać biznesplan?

Jak napisać biznesplan? Kilka wskazówek

Tego, jak napisać biznesplan, uczą się uczniowie szkół średnich, biorący udział w zajęciach z podstaw przedsiębiorczości. Niestety, kilka lat po ukończeniu szkoły, umiejętność napisania dobrego biznesplanu jest równa zeru. Potrzebne jest odświeżenie wiedzy, a zwykle także przyswojenie nowych wiadomości, bowiem zarówno przepisy prawa, jak i sytuacja na rynku pracy ulegają gwałtownym przeobrażeniom.

Każdy może napisać biznesplan

Każdy, kto planuje otwarcie działalności gospodarczej, może samodzielnie napisać biznesplan. W Internecie znaleźć można masę porad, dzięki którym stworzenie dobrego dokumentu ma stać się banalnie proste. W rzeczywistości jednak niewielu przedsiębiorców zasiada przed monitorem komputera po to, by krok po kroku napisać biznesplan. Większość korzysta z pomocy ośrodków doradztwa zawodowego, albo zleca tworzenie dokumentu biurom księgowym. Część z nich zajmuje się bowiem nie tylko prowadzeniem rachunkowości, ale także tworzeniem planów przyszłej działalności.

Czym jest biznesplan?

Dobry biznesplan powstanie tylko wtedy, gdy młody przedsiębiorca będzie dokładnie wiedział, jaki jest cel takiego dokumentu. Biznesplan, to po prostu plan na biznes. Dokument, który ma wykazać, że otwarcie działalności jest opłacalne. Dokument, który krok po kroku wykaże, jak ta działalność będzie się rozwijać i jakie będą z niej zyski. Oczywiście w praktyce założenia te nie zawsze się sprawdzają, jednak z założenia biznesplan pozwala ocenić ryzyko i nakreślić przyszłość.

Biznesplan powinien zawierać zarówno krótko, jak i długoterminowe cele przedsięwzięcia. Powinna się w nim znaleźć także analiza analiza możliwości rynkowych oraz środków, przy udziale których wspomnienie cele zostaną osiągnięte.

Jak napisać biznesplan? Tak, by jego przekaz był jasny dla przedsiębiorcy, ale i pracowników urzędów, w których zamierza starać się o dotacje na otwarcie działalności. Dobry biznesplan pomoże uzyskać dofinansowanie, ale przyda się także w momencie, gdy firma ruszy. W każdej chwili można do niego zajrzeć i sprawdzić, czy prognozy nie rozmijają się z rzeczywistością.

Jak napisać biznesplan? Z jakich części składa się dokument?

Nie istnieje jednej, uniwersalny wzorzec dobrego biznesplanu. Przede wszystkim dlatego, że każde przedsiębiorstwo jest inne. Wiele zależy od zakresu działalności, rodzaju oferowanych towarów i usług, a także rozmiarów przedsiębiorstwa. Można jednak wskazać kilka punktów, których rozwinięcie powinno znaleźć się w biznesplanie. Należą do nich: streszczenie przedsięwzięcia, charakterystyka przedsiębiorstwa, opis oferowanych produktów i/lub usług, sposób zarządzania i informacje o pracownikach, analiza rynku i konkurencji, strategia (plan) marketingowe oraz plan finansowy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *