Doświadczenie księgowego

Jakie doświadczenie musi mieć księgowy?

Liczby, obliczenia, matematyczne zacięcie – to coś, z czym mamy wiele wspólnego? Powinniśmy pomyśleć nad karierą w księgowości. Jak wygląda praca w tym zawodzie i co trzeba o niej wiedzieć?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że prowadzenie księgowości firmy jest zadaniem niełatwym, ale także bardzo odpowiedzialnym. Poza obowiązkową znajomością wymaganych u księgowej umiejętności obliczeniowych i logicznego myślenia, niezbędna jest także znajomość prawnych obostrzeń dotyczących wykonywanego zawodu i przepisów z którymi przyjdzie nam mieć kontakt. Poczucie odpowiedzialności oraz ogromna wiedza – z tym właśnie wiąże się nasza praca, kiedy chcemy zająć się księgowością. Oczywiście jesteśmy tylko ludźmi, każdemu zdarzają się omyłki, jednak osoby które pracują jako księgowe muszą być wyjątkowo staranne, sumienne i pracowite – najmniejszy nawet błąd może mieć poważne konsekwencje – kiedy więc się pojawi, dobrze w porę się zorientować, znaleźć pomyłkę i poprawić, by wszystkie potrzebne dane się zgadzały. Stanowisko księgowej w małej czy dużej firmie jest uznawane za dobra pracę, zawód godny zaufania i doskonały pomysł na posadę. Warto jednak przed podjęciem decyzji sprawdzić, jakie warunki i wymagania musimy spełnić, by udało nam się zdobyć pracę w tym zawodzie.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest jak zazwyczaj odpowiednie wykształcenie. Większość osób zajmujących się zawodowo księgowością posiada wykształcenie wyższe – niekoniecznie muszą to być studia z zakresu rachunkowości czy finansów. Niedawno doregulowano zawód księgowej i dzięki temu już przez blisko 3 lata nie wiadomo, jakie studia wymagane są na tym stanowisku – nie podano konkretnych wytycznych. Oczywiście, najłatwiej będzie nam pracować po studiach ekonomicznych czy związanych z zarządzaniem, marketingiem – ale również wspomniana już rachunkowość i finanse są dobrym krokiem – dzięki nim o wiele łatwiej będzie nam się odnaleźć na stanowisku.

Dobrym pomysłem i dość dobrze sprecyzowanym jest korzystanie z kursów, które ułatwią nam pracę w zawodzie. Szczególnie często poleca się zwłaszcza zdobycie certyfikatu księgowego. Potwierdza on, że rzeczywiście posiadamy wiedzę niezbędną na tym stanowisku, jednak żeby taki dokument zdobyć należy spełnić kilka warunków. Mogą się o niego ubiegać osoby: posiadające trzyletnią praktykę zawodu księgowej czy pracy w księgowości oraz wykształcenie wyższe zakończone zdobyciem dyplomu magistra na kierunku rachunkowość; posiadające trzyletnie doświadczenie w księgowości oraz zdobycie dyplomu studiów podyplomowych z rachunkowości czy mające dwa lata praktyki w zawodzie, wykształcenie średnie (co najmniej) oraz zdanie egzaminu państwowego, który weryfikuje posiadane umiejętności.

Takie doświadczenie jest wystarczające do wykonywania zawodu księgowego – oczywiście z nauki nie warto rezygnować, a wręcz przeciwnie, warto dalej się szkolić – wtedy będziemy radzić sobie jeszcze lepiej, a nasza praca będzie doceniona. Jeśli tylko czujemy się na siłach, warto rozpocząć swoją naukę do osiągnięcia wymarzonej posady.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *