Doradztwo podatkowe – co to takiego?

Przepisy prawa podatkowego zmieniają się na tyle często, że wielu przedsiębiorcom trudno za tymi zmianami nadążyć. Opóźnienia we wdrażaniu nowych rozwiązań mogą skutkować karami finansowymi, a tego wszyscy woleliby uniknąć. Jednocześnie warto szukać rozwiązań, dzięki którym obowiązek podatkowy i wysokość podatków do zapłacenia nie będą spędzać snu z powiek. Jak to zrobić? Na pewno warto zacząć od zainteresowania się tematem doradztwo podatkowe – co to takiego?

Finanse przedsiębiorstwa – jak nie stracić kontroli?

Doradztwo podatkowe słusznie kojarzy się z podatkami, choć w rzeczywistości wielu doradców świadczy znacznie szerszy zakres usług. Zajmuje się finansami przedsiębiorstwa, a więc nie tylko optymalizacją podatkową, ale także wykonywaniem analiz finansowych, pozyskiwaniem środków na nowe inwestycje, oceną ryzyka inwestycji, pisaniem planów biznesowych itd. Wszystko po to, by firma, z którą doradca nawiązał współpracę, nie popadła w kłopoty, nie miała opóźnień w płaceniu podatków i innych zobowiązań finansowych. Aby nie stracić kontroli nad finansami przedsiębiorstwa, zdecydowanie warto zaufać specjaliście.

Kto oferuje doradztwo podatkowe?

Wiemy już, że doradztwem podatkowym zajmują się osoby biegłe w dziedzinie finansów i prawa podatkowego. Ale gdzie szukać takich osób? Okazuje się, że doradztwo podatkowe jest usługą świadczoną przez biura podatkowe i kancelarie doradców podatkowych. Dobre biuro rachunkowe Bielsko-Biała z pewnością również wie, jak prowadzić księgi podatkowe i w jaki sposób sprawować nadzór nad finansami firmy. Ale pracujące w nim osoby nie wykonują zawodu doradcy podatkowego, chyba że posiadają stosowne wykształcenie.

Doradztwo podatkowe - na czym polega?

Niezależnie od tego, gdzie nawiążemy współpracę z doradcą podatkowym, taka osoba ma obowiązek zadbać o prawa podatnika. Zawód doradcy podatkowego należy do grupy zawodów zaufania publicznego. Z góry zakładamy, że doradca właściwie nas pokieruje, udzieli pomocy, że możemy mu zaufać. Oczywiście nie każdy może zostać doradcą podatkowym. Aby móc wykonywać ten zawód, należy uzyskać wpis liście Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Doradcami podatkowymi zazwyczaj są adwokaci i radcy prawni, którzy specjalizują się w dziedzinie prawa podatkowego. Nie trzeba chyba dodawać, że powinny to być osoby cieszące się dobrą opinią, dyskretne, sprawiedliwe, a przy tym łatwo nawiązujące kontakt z klientem.

Doradztwo podatkowe – co to takiego?

W ramach doradztwa podatkowego można uzyskać porady z zakresu interpretacji aktów prawnych. Doradca prawny zajmuje się również prowadzeniem ksiąg podatkowych i innych ewidencji w imieniu i na rzecz podatników. Podobnie jak księgowy, może sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe, albo udzielać przedsiębiorcom wsparcia przy sporządzaniu tego rodzaju dokumentów do skarbówki. Zdarza się też, że w ramach doradztwa podatkowego ma miejsce reprezentowanie inkasentów, płatników i rzecz jasna podatników przed organami administracji publicznej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *