Biuro rachunkowe – współpraca

Biuro rachunkowe – współpraca. Warunki owocnej współpracy

Wybór biura rachunkowego nie zawsze jest prosty. O ile przeciętna osoba pracująca na etacie do biura rachunkowego wybiera się tylko raz w roku, chcąc rozliczyć PIT, o tyle właściciele przedsiębiorstw wymagania mają znacznie większe. Biuro rachunkowe – współpraca udana, owocna, to dość często poruszany na blogach temat. Przedsiębiorcy zwykle chcą być w ciągłym kontakcie z placówką, która zajmuje się prowadzeniem ich firmy i chcą także posiąść umiejętność analizowania otrzymywanych raportów. Jak zatem powinno funkcjonować biuro rachunkowe, by spełnić oczekiwania biznesmenów i zapewnić owocną współpracę?

Biuro rachunkowe – współpraca

Oczywiście współpraca będzie udana, jeśli obie strony będą dbały o poprawne relacje. Zarówno firma zlecająca prowadzenie księgowości, jak i biuro rachunkowe, powinni trzymać się wspólnych ustaleń – przestrzegać zapisów umów i wyszczególnionych terminów. W temacie biuro rachunkowe – współpraca ważne jest również, by firma księgowa przestrzegała następujących zasad:

  1. Jasna informacja na temat wykonywanych obowiązków, jak również prac, których pracownicy biura absolutnie się nie podejmą

Ustalenie jasnych zasad już na początku współpracy to kluczowa kwestia. Nie należy obiecywać rozwiązywania problemów prawnych, na których temat księgowi nie mają żadnej wiedzy. Pracownicy biura rachunkowego znają się na prawie podatkowym. Problemy prawne z innych dziedzin prawa to zadania dla kancelarii prawnych.

  1. Utrzymywanie stałego kontaktu

Dla przedsiębiorców bardzo ważna jest możliwość nawiązania natychmiastowego kontaktu z księgową. Niejednokrotnie jest tak, że właściciel firmy musi podjąć ważną decyzję, a bez porozumienia z osobą prowadzącą firmę, nie może tego zrobić, gdyż decyzja mogłaby okazać się złą dla kondycji finansowej firmy.

  1. Terminowość

Dotrzymywanie terminów dostarczania dokumentów to obowiązek obu stron. Trudno, żeby księgowa zdążyła na czas z rozliczeniem, jeśli nie otrzyma od firmy dokumentów umożliwiających jego sporządzenie. Niemniej jednak to biuro rachunkowe prowadzące firmę powinno pamiętać o terminach przelewów pensji, rozliczeniach z ZUS czy US.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *