Zatrudnienie terminowe – korzyści, jakie zapewnia pracodawcy i pracownikowi

Zawieranie umów na czas określony jest jedną z częstszych praktyk stosowanych w przedsiębiorstwach. Mnóstwo osób uważa, że taki sposób podejmowania współpracy posiada same minusy. Owszem te również się pojawiają, ale które rozwiązanie ich nie ma? W rzeczywistości jednak zapewnia mnóstwo korzyści każdej ze stron, jak i pracodawcy, tak i pracownikowi. O tych najistotniejszych piszemy poniżej.

 

Korzyści z zatrudnienia terminowego, które osiąga pracodawca

Najpierw skupmy się na korzyściach osiąganych przez pracodawcę, bo jest ich całkiem sporo. Jedną z pierwszych ważnych kwestii, o której należy wspomnieć jest krótki okres wypowiedzenia i brak konieczności uzasadniania swojej decyzji. W praktyce oznacza to mniej formalności i możliwość niemalże natychmiastowego usunięcia ze stanowiska pracownika, który nie wywiązywał się ze swoich obowiązków służbowych. Co więcej, przy zatrudnianiu na czas określony pracodawca może zweryfikować umiejętności danej osoby i w razie nie spełnienia przez niego jego oczekiwań poczekać do zakończenia umowy i po jej wygaśnięciu poinformować ją o braku przedłużenia zatrudnienia. Niestety przy umowie na czas nieokreślony rozwiązanie współpracy nie jest takie proste, bowiem trzeba podać uzasadnienie swojej decyzji i zastosować się do ustalonego okresu wypowiedzenia (więcej w tym temacie można dowiedzieć się na stronie: www.infor.pl. Poza tym umowa terminowa ogranicza pracownikowi możliwość kwestionowania tejże umowy. Jedyne zastrzeżenia jakie może on mieć to niedopełnienie przez pracodawcę warunków procedury dokonywania wypowiedzenia. Co więcej, jedyną konsekwencją jakie pracodawca ponosi z tego tytułu jest konieczność wypłacenia pracownikowi odszkodowania, a więc nie musi on ponosić innych konsekwencji prawnych, które mogłyby okazać się dla niego i jego przedsiębiorstwa niekorzystne np. obowiązek przywrócenia zwolnionej osoby do pracy.

 

Korzyści z zatrudnienia terminowego, które osiąga pracownik

Duże szanse na otrzymanie zatrudnienia nawet wtedy, gdy nie mamy zbyt dużych kwalifikacji oraz doświadczenia. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które są świeżo po studiach i chcą poszerzyć swoje CV o kolejne pozycje, które przydadzą się im w drodze na szczyt kariery. Ogromną zaletą jest także krótki okres wypowiedzenia, który przydaje się, gdy znajdziemy korzystniejszą ofertę pracy. Wtedy bez problemu i większego żalu możemy szybko zakończyć aktualną umowę i przenieść się gdzie indziej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *