Zalety i wady własnej działalności

Zalety i wady własnej działalności, czyli co cię czeka, gdy otwierasz własną firmę

Wiele z nas marzy o prowadzeniu własnej firmy, ponieważ ma dość pracy na etacie i nie może znieść myśli o byciu czyimś podwładnym. Są jednak i takie osoby, które absolutnie nie zamierzają rezygnować z pracy „u kogoś”, gdyż takie rozwiązanie zapewnia im stabilność finansową, jest bezpieczne i wygodne. Zdecydowanie nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej firmy, zarządzania ludźmi i zasobami. A ci, którzy się na to decydują, w dość krótkim czasie potrafią wymienić zalety i wady własnej działalności.

Pomysł na biznes i własna działalność gospodarcza

O wadach i zaletach prowadzenia własnej firmy warto poczytać jeszcze zanim podejmie się decyzję o otwarciu działalności. Na szczęście sprawę ułatwia biznesplan, którego utworzenie jest konieczne, gdy chcemy starać się o dofinansowanie na zakup sprzętu itp. Biznesplan mniej więcej pokaże, jak działa konkurencja, jak będzie wyglądała nasza codzienność i jak szybko możemy spodziewać się pierwszych zysków. Niekiedy już podczas tworzenia biznesplanu pojawia się zniechęcenie, liczba wad przewyższa zalety i pomysł odchodzi w zapomnienie. Istnieje jednak spore grono osób, którym własną firmę udaje się otworzyć.

Zalety i wady własnej działalności

Wśród zalet prowadzenia własnej firmy wymienia się przede wszystkim: pracę dla siebie i na siebie (bycie samemu sobie szefem), satysfakcję z realizowanych celów, poczucie wolności i niezależności, brak konieczności rozliczania się z urlopów i innych nieobecności w pracy, możliwość samorozwoju i samorealizacji. Oprócz tego zaletą jest także możliwość doboru współpracowników, możliwość pracy w domu i w dowolnych godzinach. Im więcej pracujesz, tym masz wyższe zarobki, a przy tym robisz rzeczy, które robić po prostu lubisz – łączysz hobby z pracą, przyjemne z pożytecznym.

Własna działalność ma z pewnością wiele zalet, dlatego coraz więcej osób decyduje się na podjęcie ryzyka i otwiera kolejne firmy. Warto jednak pamiętać, że własna działalność to również ogromna odpowiedzialność.

Zalety i wady własnej działalności nie kształtują się podobnie. Wad jest sporo, ale wielu przedsiębiorców zdają się nie zrażać, ponieważ zalet jest znacznie więcej. Do minusów własnej działalności z pewnością należy zaliczyć: ryzyko niepowodzenia (ryzykujesz majątkiem firmy, a najczęściej także osobistym), brak stałych dochodów (mogą trafić się miesiące z zerowym zyskiem), dużą ilość formalności, konieczność samodzielnego odprowadzania składek do ZUS. Wadą jest również częste poczucie osamotnienia, samotnego borykania się z problemami, wielogodzinnego szukania rozwiązań – praca trwa często znacznie dłużej niż 8 godzin dziennie. Czasami pojawiają się też problemy z motywacją, zwłaszcza gdy upragniony sukces nie nadchodzi, a przepisy prawa stale się zmieniają i w pewien sposób ograniczają pole manewru.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *