Wyłudzenia VAT – co warto wiedzieć

Wyłudzenia VAT – o co chodzi

Wyłudzenia VAT to obecne jedne z najczęściej popełnianych przestępstw podatkowych w Polsce. W związku z nagminnym procederem wyłudzania podatku organy ściągania zwracają na to szczególną  uwagę i starają się znaleźć i karać sprawców. Wiele osób, które jednak nie ma na co dzień do czynienia  z podatkiem VAT nie wie na czym tak naprawdę polegają tego typu wyłudzenia. O co zatem w tym wszystkim chodzi i co warto wiedzieć na ten temat?

Generalnie wyróżniamy dwa typy wyłudzeń podatku VAT. Mamy więc wyłudzenia VAT dotyczące podatku należnego oraz wyłudzenia VAT dotyczące podatku naliczonego i zwrotu podatku. Przed dokładniejszym wyjaśnieniem na czym te dwa typy wyłudzeń dokładnie polegają warto wiedzieć czym są pojęcia podatek należny, podatek naliczony i zwrot podatku.

Podatek należny to podatek, który osoba sprzedająca towary lub usługi musi zwrócić do urzędu skarbowego. Wielkość tego podatku jest obliczana na podstawie wartości oferowanych towarów lub usług. Natomiast podatek naliczony to kwota, którą podatnik ma prawo odliczyć od w konkretnym okresie rozliczeniowym. Wysokość tego podatku jest obliczana na podstawie odpowiednich dokumentów zakupowych lub nabycia wewnątrzwspólnotowego zakupu towarów.

Wyłudzenia VAT – przykłady z życia

Aby lepiej zrozumieć na czym dokładnie polegają wyłudzenia podatku VAT warto przeanalizować kilka konkretnych przykładów. Dzięki temu osoby, które w codziennej pracy nie są związane z tym tematem lepiej będą mogły sobie wyobrazić tę sytuację. Jest to o tyle istotne, że wyłudzenia VAT uderzają w skarb państwa, a co za tym idzie we wszystkich obywateli. Warto być zatem świadomym, że takie przestępstwo jest popełniane często i jego sprawcy nie interesują  się faktem, że tak naprawdę okradają innych obywateli. Jakie sytuacje mogą zatem posłużyć do zilustrowania wyłudzeń VAT?

W przydatku wyłudzeń związanych z podatkiem naliczonym mamy wystawianie faktur z tytuły czynności, które w ogóle nie miały miejsca czy wystawienie faktur przez podmiot fikcyjny, który został stworzony tylko po to żeby takie faktury wystawić. W przypadku podatku należnego mamy fikcyjny wywóz, dostawa która w rzeczywistości nie opuszcza kraju jest deklarowana jako eksport. To tylko kilka z możliwych przykładów wyłudzeń VAT. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat skontakuj się ze specjalsitami z firmy eFKA Bielsko


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *