Tradycyjne biuro rachunkowe czy e-księgowość?

Co lepsze – tradycyjne biuro rachunkowe czy e-księgowość?

Prowadzisz biznes i stanąłeś przed trudnym wyborem formy prowadzenia księgowości? Zastanawiasz się, czy warto zaufać tradycyjnym rozwiązaniom i podjąć współpracę z biurem rachunkowym, czy też skorzystać z opcji e-księgowości? Zebraliśmy najważniejsze informacje, które mamy nadzieję, pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Przyjemnej lektury!

Dla kogo biuro rachunkowe?

Korzystanie z usług biura rachunkowego to idealna opcja dla tych, którym zależy na ciągłym wsparciu ze strony specjalisty. Możliwość uzyskania szybkiej porady i informacji dotyczących zmieniających się regulacji prawnych to spory plus oraz duże ułatwienie w prowadzeniu biznesu. Nie trzeba samodzielnie monitorować bieżących zmian ani uzupełniać swojej wiedzy. To z kolei pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na rozwijanie firmy i jej wielotorowej działalności. Wspomnieć trzeba także o braku konieczności pilnowania terminów płatności, dostarczania do odpowiednich instytucji wymaganych sprawozdań itp., ponieważ wszystkim zajmuje się księgowa.

Ponadto biuro rachunkowe okaże się świetnym wyjściem, jeżeli nie dysponujesz żadną wiedzą z zakresu księgowości i prowadzenia rachunków, a obliczanie należnego VAT-u lub wysokości podatków to dla Ciebie czarna magia. Doświadczeni księgowi wszystkim się zajmą i będą czuwać, by w przygotowywane dokumentacje nie wkradł się żaden błąd. Doradzą, wesprą doświadczeniem podczas kontroli skarbowej i zaproponują optymalne rozwiązania służące optymalizacji kosztów.

Co więcej, współpraca z biurem rachunkowym znosi z Ciebie odpowiedzialność za nieprawidłowości obecne w księgach rachunkowych. Podpisując umowę z fachową firmą dysponującą ubezpieczeniem OC, to na nią zrzucasz wszelkie formalności i ciężar prawidłowego

opracowania dokumentów, prowadzenia wszystkich niezbędnych rejestrów i dokonywania rozliczeń.

Podsumowując, to bardzo dobre rozwiązanie, gdy nie masz czasu zajmować się księgowością, nie znasz się na tym, nie zależy Ci na cięciu kosztów, a zamiast tego chcesz, by wszystkie sprawy były dopięte na ostatni guzik. W takiej sytuacji warto wesprzeć się usługami świadczonymi przez profesjonalistów.

Dla kogo e-księgowość?

E-księgowość to stosunkowo nowy system, ale wybiera go coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw. Dlaczego? Bo wszystkich kwestii można dopełnić samodzielnie, co generuje niższe koszty utrzymania firmy i umożliwia prowadzenie działań z domu bądź każdego innego miejsca – wystarczy zabrać ze sobą laptop i przystąpić do pracy. Sporo osób docenia też to, że nie musi dostarczać dokumentacji do biura rachunkowego, co niejednokrotnie okazuje się kłopotliwe i zajmuje mnóstwo cennego czasu.

Poza tym przedsiębiorca, który sam prowadzi księgowość, ma wgląd do wszystkich istotnych dla niego informacji i może uzyskać do nich dostęp kiedy tylko ma na to ochotę. Nie musi w tej kwestii kontaktować się z księgową i czekać aż udzieli mu ona odpowiedzi. Sam także nadzoruje terminy wypłat, przekazania środków oraz dokumentacji do ZUS-u i urzędu skarbowego. Niestety ogarnięcie wszystkich aspektów wymaga sporo czasu i ciągłego dokształcania się. Przedsiębiorcy często nie wiedzą także, co mogą odliczyć od podatku i zdarza się, że z tego powodu dużo tracą.

Jednym słowem – e-księgowość to rozwiązanie dla tych, którzy wolą sami zająć się finansami swojej firmy i nie chcą tracić czasu ani pieniędzy na kontakt z biurem rachunkowym. Niemniej to opcja, która sprawdzi się jedynie przy niewymagającej księgowości i w przypadku niewielkich przedsiębiorstw, gdzie nie zatrudnia się zbyt wielu pracowników. Jeżeli biuro rachunkowe to coś czego szukasz zapoznaj się z ofertą firmy efka-bielsko.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *