Tradycyjne biuro rachunkowe czy e-księgowość?

Co lepsze – tradycyjne biuro rachunkowe czy e-księgowość?

Prowadzisz biznes i stanąłeś przed trudnym wyborem formy prowadzenia księgowości? Zastanawiasz się, czy warto zaufać tradycyjnym rozwiązaniom i podjąć współpracę z biurem rachunkowym, czy też skorzystać z opcji e-księgowości? Zebraliśmy najważniejsze informacje, które mamy nadzieję, pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Przyjemnej lektury!

Dla kogo biuro rachunkowe?

Korzystanie z usług biura rachunkowego to idealna opcja dla tych, którym zależy na ciągłym wsparciu ze strony specjalisty. Możliwość uzyskania szybkiej porady i informacji dotyczących zmieniających się regulacji prawnych to spory plus oraz duże ułatwienie w prowadzeniu biznesu. Nie trzeba samodzielnie monitorować bieżących zmian ani uzupełniać swojej wiedzy. To z kolei pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na rozwijanie firmy i jej wielotorowej działalności. Wspomnieć trzeba także o braku konieczności pilnowania terminów płatności, dostarczania do odpowiednich instytucji wymaganych sprawozdań itp., ponieważ wszystkim zajmuje się księgowa.

Ponadto biuro rachunkowe okaże się świetnym wyjściem, jeżeli nie dysponujesz żadną wiedzą z zakresu księgowości i prowadzenia rachunków, a obliczanie należnego VAT-u lub wysokości podatków to dla Ciebie czarna magia. Doświadczeni księgowi wszystkim się zajmą i będą czuwać, by w przygotowywane dokumentacje nie wkradł się żaden błąd. Doradzą, wesprą doświadczeniem podczas kontroli skarbowej i zaproponują optymalne rozwiązania służące optymalizacji kosztów.

Co więcej, współpraca z biurem rachunkowym znosi z Ciebie odpowiedzialność za nieprawidłowości obecne w księgach rachunkowych. Podpisując umowę z fachową firmą dysponującą ubezpieczeniem OC, to na nią zrzucasz wszelkie formalności i ciężar prawidłowego

opracowania dokumentów, prowadzenia wszystkich niezbędnych rejestrów i dokonywania rozliczeń.

Podsumowując, to bardzo dobre rozwiązanie, gdy nie masz czasu zajmować się księgowością, nie znasz się na tym, nie zależy Ci na cięciu kosztów, a zamiast tego chcesz, by wszystkie sprawy były dopięte na ostatni guzik. W takiej sytuacji warto wesprzeć się usługami świadczonymi przez profesjonalistów.

Dla kogo e-księgowość?

E-księgowość to stosunkowo nowy system, ale wybiera go coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw. Dlaczego? Bo wszystkich kwestii można dopełnić samodzielnie, co generuje niższe koszty utrzymania firmy i umożliwia prowadzenie działań z domu bądź każdego innego miejsca – wystarczy zabrać ze sobą laptop i przystąpić do pracy. Sporo osób docenia też to, że nie musi dostarczać dokumentacji do biura rachunkowego, co niejednokrotnie okazuje się kłopotliwe i zajmuje mnóstwo cennego czasu.

Poza tym przedsiębiorca, który sam prowadzi księgowość, ma wgląd do wszystkich istotnych dla niego informacji i może uzyskać do nich dostęp kiedy tylko ma na to ochotę. Nie musi w tej kwestii kontaktować się z księgową i czekać aż udzieli mu ona odpowiedzi. Sam także nadzoruje terminy wypłat, przekazania środków oraz dokumentacji do ZUS-u i urzędu skarbowego. Niestety ogarnięcie wszystkich aspektów wymaga sporo czasu i ciągłego dokształcania się. Przedsiębiorcy często nie wiedzą także, co mogą odliczyć od podatku i zdarza się, że z tego powodu dużo tracą.

Jednym słowem – e-księgowość to rozwiązanie dla tych, którzy wolą sami zająć się finansami swojej firmy i nie chcą tracić czasu ani pieniędzy na kontakt z biurem rachunkowym. Niemniej to opcja, która sprawdzi się jedynie przy niewymagającej księgowości i w przypadku niewielkich przedsiębiorstw, gdzie nie zatrudnia się zbyt wielu pracowników. Jeżeli biuro rachunkowe to coś czego szukasz zapoznaj się z ofertą firmy efka-bielsko.pl


   One Comment


  1. Alicja
      16 lipca 2018

    To zależy od człowieka, jedni wolą to drudzy tamto. Ja osobiście wolę współpracować z tradycyjnym biurem rachunkowym, tak jak od wielu lat wszystkie moje rozliczenia są robione przez biuro GAMA Grabowskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *