techniki manipulacji

Popularne techniki manipulacji

Przekonać klienta do swoich racji wcale nie jest łatwo. Potrzebne są: umiejętność ciekawego opowiadania i zaangażowania rozmówcy, zdolność przekonania go do własnych racji a także zastosowanie jednej lub kilku wybranych technik manipulacji. Tym ostatnim poświęciliśmy właśnie ten artykuł. A zatem, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak manipulować ludźmi, by osiągać korzyści biznesowe, to zachęcamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią tekstu.

  • Proponuj ograniczony wybór.

Gdy ilość dostępnych opcji jest mniejsza, klienci zdecydowanie szybciej podejmują decyzję. A więc zaproponuj ich jak najmniej np. dwie, góra trzy. Oczywiście wybierz te, które najbardziej Cię zadowalają. Najprawdopodobniej klient nie będzie chciał sobie komplikować życia i pójdzie po najmniejszej linii oporu, a więc wskaże jeden z wariantów, nie siląc się na drążenie tematu.

  • Wykorzystaj odmowę.

Większość ludzi z natury jest pomocna i niechętnie odmawia wykonania jakiegoś zadania, więc spróbuj to wykorzystać. Jak? Poproś rozmówcę, by coś dla Ciebie zrobił. Wybierz coś naprawdę trudnego, a przekonasz się, że rozmówca odmówi, obawiając się, że nie podoła zadaniu. Gdy tak się stanie, skieruj do niego ponowną prośbę. Tym razem wyznacz mu dużo łatwiejsze zadanie, które od samego początku chciałeś by zrealizował. Zobaczysz, że zgodzi się od ręki!

  • Skorzystaj z przysługi.

Pewnie i Ty znasz moc przysługi. Gdy coś dla kogoś robisz, on natychmiast chce się odwdzięczyć i zrobić coś dla Ciebie. Jeśli więc wykażesz zainteresowanie, druga strona będzie chciała jak najszybciej je odwzajemnić.

  • Zastosuj podobieństwo.

Gesty czy zachowanie drugiej osoby, które są podobne do naszych, często podświadomie odbierane są jako przyjacielskie nastawienie. Dlatego, jeśli chcesz zjednać sobie rozmówcę, zacznij naśladować jego miny lub ruchy.

  • Wymowne milczenie i pauzy.

Chcesz poznać prawdziwą odpowiedź na zadane pytanie lub uważasz, że rozmówca ignoruje Cię lub wymijająca odpowiada na zadane pytania? Zrób dłuższą pauzę lub wymownie zamilcz. To skłoni drugą osobę do potraktowania Cię serio i wyznania wszystkiego, na czym Ci zależy.

  • Nie bój się negocjować w mało spodziewanych miejscach.

Chcesz zaskoczyć rozmówcę i nie dać mu możliwości odmowy? Zadaj mu pytanie na forum lub, gdy będzie działał w pośpiechu. Z pewnością będzie chciał mieć to z głowy i szybko udzieli Ci satysfakcjonującej odpowiedzi.

  • Elegancki ubiór.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Nie od dziś wiadomo, że elegancki ubiór sprawia, że jesteśmy odbierani przez innych, jako bogatsi i lepiej sytuowani. Możesz ten stereotyp obrócić na swoją korzyść. Wystarczy, że założysz garnitur albo garsonkę, a twój status społeczny wyraźnie się poprawi.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *