Pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19 w Polsce odnotowano na początku marca. Potem wszystko potoczyło się lawinowo – wkrótce wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięto szkoły, siłownie, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, kina i teatry, gastronomię i hotele, co dla wielu przedsiębiorstw oznaczało poważne problemy. Część z nich nie była w stanie utrzymać dotychczasowej liczby pracowników, inne stanęły przed groźbą bankructwa. Chcąc zapobiec takim sytuacjom, rząd zaoferował wsparcie dla firm i przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii. Tarcza antykryzysowa miała przeciwdziałać społeczno-gospodarczym skutkom pandemii.
Czym jest tarcza antykryzysowa?
Tarczą antykryzysową nazywamy kompleksowy pakiet działań rządu, który ma przeciwdziałać społeczno-gospodarczym skutkom pandemii COVID-19. Pakiet ten obejmuje rozwiązania dedykowane zarówno przedsiębiorcom, pracownikom, jak i samorządom. Wymienione podmioty mają ogromny wpływ na funkcjonowanie gospodarki państwa, dlatego wprowadzając tarczę antykryzysową, rząd stawia sobie za cel ochronę polskiego państwa i obywateli przed skutkami kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. Wszyscy zgodnie przyznają, że najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy. Nie oczekujemy, że w czasie pandemii firmy będą się prężnie rozwijać, ale należy dołożyć wszelkich starań, by mogły przetrwać ten czas i kontynuować działalność po otwarciu gospodarki.
Tarcza antykryzysowa i jej pięć filarów
Opracowany pakiet działań rządu opiera się na pięciu filarach. Pierwszy z nich dotyczy ochrony miejsc pracy i bezpieczeństwa pracowników. Drugi filar to finansowanie przedsiębiorców, trzeci – ochrona zdrowia. Czwarty filar dotyczy wzmacniania systemu finansowego, a ostatni, piąty – inwestycji publicznych. Firmy i przedsiębiorstwa najbardziej zainteresowane są dwoma pierwszymi filarami i tym, jak mogą pozyskać środki na wynagrodzenia pracowników albo zwolnienia z opłacania składek. Pomoc w składaniu wniosków oferuje biuro podatkowe. Księgowi służą pomocą nie tylko tym przedsiębiorcom, których księgowość prowadzą od dawna, ale także tym, którzy dotychczas sami zajmowali się sprawami księgowymi.
Tarcza antykryzysowa 6.0
Od początku pandemii tarcza antykryzysowa doczekała się już kilku odsłon. Najnowszy pakiet wsparcia dla poszkodowanych firm, czyli tarcza antykryzysowa 6.0, przewiduje pomoc dla wybranych sektorów, które najmocniej ucierpiały w wyniku pandemii. W pakiecie znalazł się szereg rozwiązań znanych z poprzednich wersji tarczy, czyli mikropożyczki, świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek ZUS. Kolejnym wprowadzonym rozwiązaniem jest dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. O wsparcie mogą ubiegać się firmy z czterdziestu branż, w tym m.in. branża gastronomiczna, kulturalno-rozrywkowa, turystyczna i sportowa.