Sprawozdanie finansowe – podstawowe informacje

Sprawozdanie finansowe – o czym pamiętać

Finanse to z pewnością dla wielu osób przysłowiowa czarna magia. Tabelki, liczby, analizy i czyste dane z pewnością nie są czymś łatwym, ani zrozumiałym na pierwszy rzut oka. Aby móc sprawnie analizować dane, trzeba mieć profesjonalnie przygotowane bazy danych, raporty lub analizy, poza tym trzeba je także umieć czytać. Jednym z podstawowych zbiorów danych finansowych jest z pewnością sprawozdanie finansowe. Co ciekawe, mimo że ten termin jest często używany i wiele osób w swoich dyskusjach czy argumentach często się na niego powołuje, niewiele osób taka naprawdę wie czym jest sprawozdanie finansowe, jakiego typu dane możemy w nim znaleźć i w jaki sposób można je skutecznie analizować. Zacznijmy więc od zupełnych podstaw, czym jest sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe to dosyć obszerny termin, można go jednak ująć w nieco bardziej precyzyjnej formie. Sprawozdanie finansowe to z reguły ściśle uporządkowane przedstawienie sytuacji finansowej danej firmy lub przedsiębiorstwa pokazujące wyniki finansowe, sprzedaż, obroty, a także wydatki. Warto zaznaczyć, że celem sporządzania tego typu sprawozdań jest pokazanie jak wygląda kondycja firmy, czy jej działalność jest realizowana zgodnie z założonym wcześniej planem, a także czy działalność przynosi efekty, a więc sprzedaż i dochody. Sprawozdania finansowe są najczęściej przygotowywane na koniec tak zwanego roku obrachunkowego lub przed zamknięciem ksiąg rachunkowych.

Sprawozdanie finansowe – kto może pomoc

Warto pamiętać, że sprawozdania finansowe w zależności od kraju w którym są sporządzone musza spełnić określone wymagania. Na przykład, w Polsce wszelkiego rodzaju sprawozdania finansowe muszą być przygotowywane w języku i walucie polskiej. To tylko jeden z podstawowych przykładów pokazujących jak ważne są to dokumenty. Jeśli w naszej firmie z jakiegoś powodu nie możemy lub po prostu nie potrafimy przygotować sobie takiego sprawozdania z działalności warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnej pomocy. W tym celu możemy udać się do biura księgowego lub poprosić o pomoc księgowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *