Błędy, które popełniają podatnicy w rozliczeniach rocznych PIT
Jak co roku, każda osoba osiągająca dochody ma obowiązek rozliczyć się z nich i złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym rozliczenie roczne PIT. Niestety mimo corocznego wypełniania formularza nadal zdarza się nam w nich zrobić błędy. Z czym mają problem podatnicy i jakie pomyłki popełniają najczęściej?
Rozliczenia roczne PIT – błędy popełniane przez podatników:
- Wypełnianie nieaktualnych np. zeszłorocznych formularzy lub korzystanie z niewłaściwej wersji. Sporo osób sięga także po nieodpowiednie dla siebie formularze. Należy bowiem pamiętać, że PIT-37 przeznaczony jest dla podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu stosunku pracy lub umów zlecenie/o dzieło. Natomiast PIT-36 wypełniają przedsiębiorcy i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Z kolei w przypadku osiągania dochodów ze zbytu papierów wartościowych trzeba złożyć formularz PIT-38, a zarabiając na sprzedaży nieruchomości – PIT-39.
- Posługiwanie się numerem NIP zamiast PESEL. Zgodnie z aktualnymi normami prawnymi, podatnicy będący osobami fizycznymi powinni podawać jako numer identyfikacyjny PESEL. NIP natomiast zarezerwowany jest dla przedsiębiorców. Dosyć często zdarza się także, że w deklaracjach podatnik wpisuje numer NIP pracodawcy, co oczywiście jest błędem i skutkuje wezwaniem do korekty zeznania.
- Brak własnoręcznego podpisu na formularzu składanym w urzędzie. Oczywiście w przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem, muszą na nim widnieć oba podpisy.
- Brak wskazania sposobu opodatkowania lub wskazanie niewłaściwego.
- Wpisywanie adresu zameldowania zamiast aktualnego adresu zamieszkania.
- Podanie niewłaściwego organu podatkowego. Podatnicy muszą wiedzieć, że właściwym dla nich organem podatkowym jest ten odpowiadający aktualnemu miejscu zamieszkania, a więc naturalnie po przeprowadzce ulega on zmianie.
- Błędne obliczenia wynikające z zaokrąglania podstawy tam, gdzie nie powinno mieć ono miejsca lub braku jej zaokrąglania tam, gdzie się go wymaga.
- Uwzględnianie w rozliczeniu nieprzysługujących nam ulg.
- Nie dołączanie do dokumentacji wymaganych załączników.
- Brak informacji o celu złożenia zeznania podatkowego, które określa się przez zaznaczenie stosownego pola.