Jaki jest poprawny sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych?
Pisanie, jak również gromadzenia ksiąg rachunkowych w odpowiednim porządku to nie łatwe zadanie. Jak zatem zabrać się do tego, by wszystko się zgadzało i było takie jak powinno. Należy przestrzegać szeregu zasad, które na to pozwalają. Prawo oczywiście dokładnie ustala to, jak wszystko powinno zgodnie z nim przebiegać.
Jak mówi prawo księgi muszą być prowadzone w języku polskim i oczywiście w walucie polskiej w siedzibie danej jednostki, a więc w biurze rachunkowym. Jest tutaj mowa o tym, żeby ich nie wozić do domu, czy przenosić. Oczywiście prawo pozwala na prowadzenie ksiąg rachunkowych w oddziałach, jeśli takie biuro posiada.
Obecnie prowadzenie ksiąg rachunkowych prowadzone jest przy pomocy specjalnych systemów komputerowych.
Jak wygląda otwarcie księgi rachunkowej w praktyce. Otwieramy jakąś firmę i już w tym dniu następuje otwarcie ksiąg rachunkowych, a więc po prostu w dniu zapoczątkowania działalności gospodarczej. W innych sytuacjach otwarcie ksiąg rachunkowych ma miejsce w dniu rozpoczęcia tak zwanego roku obrotowego. Czasami następują zdarzenia podzielenia się firmy, albo połączenia z inną i wtedy dzień ten uznajemy za otworzenie ksiąg rachunkowych. Wydaje się to być bardzo oczywiste. Otworzenie firmy to przecież pierwsze transakcje, a więc gromadzenia dokumentacji już się rozpoczyna.
Natomiast zamknięcie księgi rachunkowej jest po prostu wtedy, kiedy kończy się rok obrotowy., a w innych sytuacjach, kiedy na przykład firma bankrutuje, kończy swoją działalność, albo też dzieli się na odrębne przedsiębiorstwa.
Współcześnie prowadzenie ksiąg rachunkowych odbywa się dzięki systemom komputerowym. Jak się okazuje, żeby prowadzić je na laptopie, czy stacjonarnym komputerze również należy spełniać pewne warunki. Wydaje się to być oczywiste, iż należy posiadać specjalny program służący do prowadzenia ksiąg. Po drugie wydruki komputerowe muszą być numerowane, a każdy osobny zapis księgowy mieć swój indywidualnie przydzielony numer.
Prowadzenie ksiąg najlepiej zlecać je odrębnym firmom, czyli biurom rachunkowym. Firmy zazwyczaj decydują się na taki krok, choć wiele z nich posiada własnych wykwalifikowanych księgowych.