Program księgowy – czy warto

Prowadzenie księgowości – sposoby

Rynek usług księgowych w Polsce rozwija się niezwykle szybko. Z jednej strony jest to z pewnością związane z faktem, ze przepisy stają się powoli coraz prostsze, a to z kolei stymuluje do zakładania nowych firm. Jako, że na rynku pojawia się coraz więcej prywatnych firm potrzeby związane z księgowością stale się zmieniają i oferty rynku usług muszą się do tych potrzeb dostosować na bieżąco. Nie należy także zapominać o takich kwestiach jak międzynarodowe regulacje prawne, ekonomiczne czy finansowe, rozwój wielkich międzynarodowych korporacji, które prowadzą swoją księgowość także w Polsce, a także globalne zmiany na rynkach finansowych i nie tylko. Po głębszej analizie od razu okazuje się, że prowadzenie firmy i jej księgowości może się zmieniać pod wpływem wielu mniej lub bardziej ważnych czynników. Warto zatem wiedzieć jak wygląda rynek usług finansowych w Polsce i znać statystyki.

Przykładowo na chwilę obecną w Polsce jest zarejestrowanych nieco ponad 40 000 biur księgowych. Większość osób pracujących w księgowości, w biurach rachunkowych czy jako samodzielne księgowe, to kobiety. A jak się sprawy mają z drugiej strony, jak wygląda prowadzenie księgowości w firmach? Po pierwsze, niecałe 50% firm decyduje się na zlecenie prowadzenia księgowości biurom księgowym. Zostaje tylko po kilka procent dla alternatywnych możliwości. Firmy korzystają zatem jeszcze z opcji takich jak: zatrudnienie samodzielnej księgowej, samodzielne prowadzenie księgowości online, samodzielne prowadzenie księgowości ręcznie lub program księgowy. Oczywiście nie można jednoznacznie i definitywnie określić, która z opcji jest faktycznie najlepsza, warto jednak zastanowić się dłużej nad możliwościami jakie daje program księgowy.

Program księgowy – zalety

Wiadomo oczywiście, że program księgowy jest także wykorzystywany przez biura rachunkowe, a także samodzielne księgowe. Jednak to właśnie w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości program przydaje się najbardziej. Program księgowy jest szczególnie ważny w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samodzielnym prowadzeniem księgowości. Jeśli wybierzemy odpowiednie narzędzie nasza praca może być znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Warto zatem zastanowić się nad skorzystaniem z takiej możliwości, tym bardziej, że na samodzielne prowadzenie księgowości nie potrzeba żadnej zgody czy zezwolenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *