O ile osoby w wieku 50+ wykazują spore zainteresowanie tematem świadczeń emerytalnych, o tyle ludzie młodzi niekoniecznie wiedzą, w jaki sposób gromadzone są środki na ich przyszłą emeryturę i czy będzie to kwota wystarczająca na pokrycie podstawowych potrzeb. Dziś nie będziemy jednak omawiać tego, czy i jak warto dodatkowo oszczędzać na jesień życia, a skupimy się na tym, co oferują nam rządzący. Jedną z kwestii, która wymaga szerszego omówienia, są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).
Co kryje się pod pojęciem Pracownicze Plany Kapitałowe?
System zabezpieczenia emerytalnego pracowników składa się z kilku elementów. Najważniejszym są Pracownicze Plany Kapitałowe, którym podlega każda zatrudniona osoba, opłacająca do ZUS składki rentowe i emerytalne. W ramach programu wpłaca środki, które wciąż stanowią jej własność i wypłacane są po ukończeniu 60 roku życia.
Taki system gromadzenia oszczędności przez pracowników uznawany jest za rozwiązanie korzystne, wygodne i bezpieczne. Systematyczne oszczędzanie przynosi dobre efekty, zwłaszcza gdy gromadzenie oszczędności rozpoczyna się w młodym wieku. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) dotyczą wszystkich osób zatrudnionych i odprowadzających składki do ZUS, bez względu na wiek pracownika i formę zatrudnienia. Pamiętajmy jednak, że za stworzenie programu PPK w firmie odpowiada pracodawca (zwykle pomaga mu w tym biuro księgowe), pracownik natomiast powinien kontrolować, czy składki rzeczywiście przekazywane są do ZUS.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w 2020 roku
W przeszłości Pracownicze Plany Kapitałowe obowiązywały tylko największe firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Zmieniło się to w styczniu 2020 roku. Od 1 stycznia do wdrożenia PPK zobowiązane zostały mniejsze firmy, zatrudniające od 20 do 249 pracowników. Kolejne zmiany zostaną wprowadzone niebawem, bo już 1 lipca 2020 roku.
Od 1 lipca PPK muszą być wdrażane również w firmach zatrudniających od 20 do 49 pracowników. Nie wszyscy pracodawcy cieszą się z konieczności prowadzenia systemu PPK w swojej firmie, ponieważ oznacza to dodatkowe obowiązki i dodatkowe wydatki. Pracownicy również mogą narzekać, że kolejny raz dochodzi do obniżenia wysokości pensji. Na szczęście przepisy prawa przewidują, że pracownicy, którzy nie chcą korzystać z systemu PPK, mogą z niego zrezygnować, składając stosowną deklarację.
Pracownicze Plany Kapitałowe – wady i zalety systemu
Wadą jest na pewno automatyczny zapis pracowników, mimo że system promowany jest jako dobrowolny. Na szczęście problem rozwiązuje wspomniana już wyżej deklaracja rezygnacji. Wadą jest także nakładanie dodatkowych obowiązków na pracodawców, co jest szczególnie uciążliwe dla właścicieli mniejszych firm. Zaletą jest na pewno możliwość systematycznego oszczędzania i gromadzenia środków na jesień życia. Do zalet należy również zaliczyć wysoką stopę zwrotu.