Praca kierowcy w UK – realia

Kierowcy ciężarówek mogą liczyć na wysokie zarobki, co sprawia, że nie brakuje osób chętnych do wykonywania tego zawodu. Z pewnością jest to zajęcie odpowiedzialne, wymagające dużej samodyscypliny i umiejętności działania pod presją, ale idealne dla osób, które lubią spędzać czas w drodze i cenią powtarzalność wykonywanych czynności. Część kierowców szuka pracy obejmującej transport krajowy, inni decydują się na zatrudnienie u zagranicznych pracodawców, w tym pracodawców brytyjskich. Co warto wiedzieć w temacie praca kierowcy w UK?

Kierowca samochodu ciężarowego

Obcokrajowcy, którzy spełniają określone warunki, mogą podjąć pracę kierowcy u brytyjskiego pracodawcy, a nawet założyć własną firmę transportową. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o transport towarów, a nie transport osób.

Kierowca samochodu ciężarowego zajmuje się transportowaniem towarów z miejsca na miejsce, a określone zadania powinien zrealizować w wyznaczonym czasie. Wszelkie opóźnienia w dostawach, jak i uszkodzenia towaru, mogą skutkować przykrymi konsekwencjami dla firmy transportowej. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że w drodze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje – nie za każdą winę ponosi kierowca. Kierowcy ciężarówki nierzadko zmuszeni są do wielogodzinnego oczekiwania na możliwość wyruszenia w dalszą trasę, dlatego praca ta wymaga dużej cierpliwości i umiejętności zarządzania czasem.

Praca kierowcy w UK

O szczegółach związanych z pracą kierowcy w UK decydują m.in. wielkość samochodu, rodzaj transportowanych towarów i obsługiwanych tras. Kierowca, który znajdzie zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, może pracować wyłącznie na terenie kraju, bądź realizować trasy międzynarodowe. Transport z Anglii i do Anglii jest jednak znacznie bardziej kłopotliwy, aniżeli przewóz towarów przez państwa Środkowej Europy, a praca kierowcy w UK bardziej wymagająca. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że Wielka Brytania jest wyspą, dlatego należy liczyć się z koniecznością oczekiwania w kolejce do przeprawy promowej. Dodatkowo, z uwagi na fakt, że UK nie jest już członkiem Wspólnoty Europejskiej, na kierowców czekają formalności związane z odprawą celną.

Kierowca w UK – obowiązki, godziny pracy, zarobki

Praca kierowcy w UK wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Kierowca odpowiada za przewóz towarów z punktu A do punktu B, zabezpieczenie ładunku oraz utrzymanie pojazdu w dobrym stanie technicznym (w grę wchodzi również przeprowadzanie drobnych napraw w trasie). Jeśli chodzi o godziny pracy, średnio jest to 48 godzin tygodniowo. Kierowcy pracują według określonego schematu, który określa m.in. maksymalną ilość godzin jazdy w ciągu dnia, a także minimalną częstotliwość i długość przerw. Kierowcy nierzadko pracują w nocy, w weekendy i w święta, dlatego z pewnością nie jest to zawód dla każdego. Jeśli chodzi o średnie zarobki kierowców pracujących 45 godzin w tygodniu, wynoszą one rocznie £28,080 brutto (£12 na godzinę).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *