Praca kierowcy w UK – o czym pamiętać podczas rozliczeń podatkowych?

Wśród Polaków od dłuższego czasu mieszkających i prowadzących działalność zarobkową w Wielkiej Brytanii przeważają pozytywne opinie o brytyjskim systemie podatkowym. Obowiązujące w UK przepisy są przejrzyste zarówno dla osób zatrudnionych na etacie, jak i prowadzących własne firmy. Firm na Wyspach otwiera się naprawdę sporo, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby wykonujące zawód kierowcy.

Kierowca w Wielkiej Brytanii – własna firma czy praca na etacie?

Zawód kierowcy w Wielkiej Brytanii wykonuje wiele osób obcej narodowości. Gdy część z nich porzuciła pracę po tym, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, a po świecie rozlał się koronawirus, niektóre sklepy w Anglii świeciły pustkami. Braki kadrowe i opóźnienia na granicach wyraźnie wpłynęły na problemy transportowe. Obecnie problem nie występuje, a praca kierowcy w UK znów stała się atrakcyjną alternatywą dla wielu obcokrajowców.

Zawód kierowcy w UK można wykonywać dzięki zatrudnieniu w dużej firmie transportowej. Niektórzy dobrze czują się w roli pracownika i nie mają potrzeby tego zmieniać. Niestety możliwość zatrudnienia na etacie pojawia się coraz rzadziej. Wielu pracodawców naciska, by kierowcy zatrudniali własne firmy i realizowali dotychczasowe zadania, ale na nieco innych warunkach. Oczywiście jest jeszcze trzecia możliwość, a więc Umbrella Company.

Osoby pochodzące z Polski, które wykonują lub chciałyby wykonywać w Wielkiej Brytanii pracę kierowcy zawodowego, mogą liczyć na profesjonalną pomoc, jaką oferuje polskie biuro księgowe w UK. Księgowi oferują szereg różnorodnych usług, w tym wsparcie przy rejestracji firmy i jako podatnik VAT, pomoc przy zatrudnianiu pracowników i prowadzeniu spraw pracowniczych ,a także rozliczanie podatkowe kierowcy w UK. Polski księgowy w UK to osoba znająca zarówno przepisy obowiązujące w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, dlatego służy pomocą także tym, którzy część roku spędzają na Wyspach, a część nad Wisłą.

Rozliczenie podatkowe kierowcy w UK – o czym pamiętać?

Kierowca zatrudniony na etacie rozlicza się tak samo jak każdy inny pracownik w UK. Sprawa komplikuje się w przypadku osób prowadzących własne firmy. Kierowcy najczęściej wybierają działalność w formie spółki LTD. Takie rozwiązanie jest korzystne pod względem finansowym, poza tym daje kierowcy więcej możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie czasem pracy i wybór zleceń transportowych.

Osoba, która chce prowadzić firmę i rozliczać pracę jako dyrektor spółki LTD, musi pamiętać o formalnościach i terminach. Formalności nie jest wiele, ale osoba, która nie ma pamięci do dat i nie czuje się na siłach, by samodzielnie prowadzić księgowości, opłacać składki, czy rozliczać pracowników, może, a nawet powinna skorzystać z pomocy biura księgowego. Powierzenie spraw podatkowych profesjonalnemu księgowemu pozwoli w pełni skupić się na rozwijaniu biznesu. Sprawy księgowe firmy będą w dobrych rękach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *