Praca kierowcy w Anglii – czy warto?

Od pewnego czasu słyszy się, że Wielka Brytania ma poważne problemy z dostawami towarów sprowadzanych z zagranicy, co wynika nie tyle z opóźnień na granicach, co z niedoboru pracowników. Okazuje się, że w Anglii brakuje kierowców. Dlatego Polacy, którzy mają uprawnienia do prowadzania samochodów ciężarowych, bez trudu znajdą zatrudnienie w UK. Ale czy praca kierowcy w Anglii jest w tej chwili opłacalna?

Brak rąk do pracy w sektorze transportu

Jakiś czas temu wielu Polaków przebywających w UK narzekało na problemy ze znalezieniem zatrudnienia. W niektórych branżach problem występuje do dziś, gdyż mamy zbyt wielu specjalistów w dziedzinach, na które nie ma zbyt dużego popytu. Ale w sektorze transportu sytuacja jest odwrotna. Z czego to wynika? Przyczyny są różne, ale na blogach poświęconych tematyce transportowej mówi się głównie o dwóch, czyli o brexicie i o pandemii.

Praca kierowcy w UK

Praca kierowcy w Anglii od zawsze była profesją, którą chętnie zajmowali się obcokrajowcy. Oczywiście Brytyjczycy również rozwozili towary, ale transport międzynarodowy nie był domeną pracowników pochodzących z Wysp Brytyjskich, a tych, którzy pochodzili z głębi kontynentu, w tym również Polaków. Brexit wiele zmienił, bo długo nie było wiadomo, co właściwie przyniesie. Zanim Wielka Brytania ostatecznie opuściła Wspólnotę Europejską, część obcokrajowców, niepewna swojego losu, zdecydowała o powrocie do ojczyzny albo o przeprowadzce do innego państwa członkowskiego UE. Kiedy sytuacja po brexicie zaczęła się nieco stabilizować, nadeszła pandemia. Wiele osób straciło zatrudnienie i nie widząc sensu samotnego przesiadywania na obczyźnie, zdecydowało o powrocie do rodziny. Wszystko to sprawiło, że w Wielkiej Brytanii zaczęło brakować kierowców.

Praca kierowcy w Anglii – na jakich zasadach? Czy warto być kierowcą w UK?

Nie wydaje się, by pandemia koronawirusa miała zakończyć się w najbliższym czasie, niemniej przemieszczanie się po Europie nie jest w tej chwili utrudnione tak mocno, jak w ubiegłym roku. Dlatego Wielka Brytania ponownie próbuje zachęcić obcokrajowców do podejmowania pracy w UK w sektorze transportu. Pracę kierowcy można podjąć na kilku zasadach. Po pierwsze może to być własna działalność gospodarcza w formie spółki Limited, po drugie zatrudnienie na etacie w firmie transportowej, po trzecie uczestnictwo w „umbrela company”. Pierwsze rozwiązanie wydaje się pod wieloma względami najlepsze i jeśli zapytać kierowców, którzy prowadzą w UK własne spółki LTD, czy warto to robić, większość z nich odpowie, że jak najbardziej.

Zarobki kierowców w Wielkiej Brytanii

Niektóre nagłówki polskich gazet głoszą, że zdesperowani Brytyjczycy oferują kierowcom ogromne pieniądze. Właściwie wypada się z tym zgodzić, gdyż doświadczony kierowca z uprawnieniami (np. do przewozu materiałów niebezpiecznych) może liczyć nawet na 15-16 tys. złotych pensji netto. Wydaje się, że w kolejnych miesiącach zarobki kierowców mogą jeszcze wzrosnąć. Biorąc pod uwagę, że kierowca musi spełnić szereg warunków narzuconych przez brexit, poziom wynagrodzenia wydaje się adekwatny do sytuacji. W tej chwili opłaca się być kierowcą w Anglii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *