Od pewnego czasu w mediach pojawiają się informacje na temat Polskiego Ładu, wcześniej nazywanego również Nowym Ładem. Ci, którzy choć trochę interesują się polityką i Polską gospodarką, mają już wyrobione zdanie na temat zapowiadanego programu, choć nie zawsze mogą wykazać się znajomością jego założeń. Czym zatem jest Polski Ład i jakie zmiany przyniesie?
Polski Ład jako program społeczno-gospodarczy
Jedną z propozycji obecnej partii rządzącej jest program społeczno-gospodarczy znany pod nazwą Polski Ład. Zdaniem niektórych program ten ma być sposobem na ratowanie gospodarki, która wyraźnie odczuła skutki pandemii koronawirusa. W rzeczywistości program nie dotyczy wyłącznie problemów gospodarczych, a ma wpłynąć na wiele obszarów życia Polaków. Z tego powodu politycy partii rządzącej nazywają go wielkim planem inwestycyjnym dla Polski. Plan ten zawiera liczne projekty zmian w przepisach prawa podatkowego i gospodarczego, a obok tego zawiera nowe rozwiązania dla rolnictwa, emerytów, służby zdrowia itd.
Filary Polskiego Ładu
Polski Ład to program opierający się na dziesięciu filarach. Każdy z nich jest szczegółowo omówiony w założeniach programowych. Ktoś, kto chce dokładnie wiedzieć, jak Polski Ład może wpłynąć na jego życie, musi po kolei prześledzić, jak wyglądają nowe regulacje w poszczególnych filarach. Filary są następujące: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia, czyste powietrze, Cyber Poland 2025 oraz Złota jesień życia. Same nazwy nic nie mówią na temat nadchodzących zmian, sugerują jedynie, że program wpłynie na życie naprawdę wielu ludzi, niezależnie od ich wieku, statusu materialnego i zajmowanego stanowiska w miejscu pracy.
Najważniejsze założenia Polskiego Ładu
W krótkim artykule nie sposób omówić wszystkich założeń Polskiego Ładu, ale warto wspomnieć przynajmniej o kilku, uznawanych za najważniejsze. Jednym z głównych priorytetów Polskiego Ładu jest służba zdrowia. Finansowanie służby zdrowia ma zostać zwiększone w ciągu najbliższych sześciu lat. Już za dwa lata, a więc w 2023 roku, nakłady na państwową służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 proc. PKB. Ponadto program zapowiada stworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali, uruchomienie Funduszu Medycznego oraz Centrum Obsługi Pacjenta.
Dla obywateli istotne są również zmiany dotyczące podatków. Polski Ład zakłada znaczne zwiększenie kwoty wolnej od podatku, bo aż do 30 tysięcy złotych. Tym samym zarobki 18 milionów Polaków, zarówno osób pracujących, jak i emerytów mają ulec zwiększeniu. Ci, którzy już teraz chcieliby wiedzieć jak Polski Ład wpłynie na sposób rozliczania podatków, mogą odwiedzić biuro podatkowe i wypytać o szczegóły. Księgowi już teraz analizują nowe rozwiązania i przygotowują się do nadchodzących zmian.
Dla osób pracujących i poszukujących pracy istotna jest również kwestia umów zawieranych z pracodawcą oraz stworzenia nowych miejsc pracy. Polski Ład zapowiada likwidację problemu umów śmieciowych oraz utworzenie funduszu pozwalającego na wygenerowanie nowych miejsc pracy.