Po co płacimy podatki i dlaczego jest to takie ważne?
Obywatelom podatki nie kojarzą się najlepiej. Szczególnie obywatelom nieświadomym sensu istnienia systemu podatkowego. Spore grono osób uważa, że podatki są formą okradania obywateli, że bez nich wszystkim żyło by się łatwiej, a już na pewno dostatniej. Wyjaśnijmy zatem, po co płacimy podatki.
Na co dzień nie widzimy przykładów dobrego wykorzystania pieniędzy podatników
Nie widzimy, ponieważ nie chcemy widzieć. Oczywiście nie zawsze polityka rządzących musi nam się podobać, jednak z założenia postępują tak, a nie inaczej dla dobra nas wszystkich. Nie zastanawiamy się na co wydawane są pieniądze podatników, ile dobra przynoszą. Widzimy natomiast wszelkie potknięcia i niedociągnięcia. Na każdym kroku zauważamy marnotrawstwo naszych pieniędzy. Niestety taka jest natura człowieka.
Tymczasem każdy obywatel korzysta z form pomocy państwa, choć nie zawsze w takim samym zakresie. Gdyby nie podatki, przykładowo nie funkcjonowałby system państwowej opieki zdrowotnej (ok – kuleje, ale jest), państwowe szkoły, nie powstawałyby nowe drogi, a rodzice nie mięliby szans otrzymania pieniędzy na dzieci (zasiłek rodzinny czy program 500+). Trudno sobie wyobrazić państwo bez nadzoru policji, wojska czy straży pożarnej. Zatem wiadomo już po co płacimy podatki.
Świadomość obywateli jest bardzo niska
Z jednej strony Polacy nie wiedzą po co płacimy podatki i na co są one wykorzystywane, a z drugiej zupełnie nie zdają sobie sprawy jak wiele tych podatków płacą. Większość z nas płaci podatek dochodowy – każdy dorosły, pracujący obywatel. Oczywiście inaczej wygląda kwestia podatków w przypadku pracy na etacie, a inaczej w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Całkowicie inne przepisy obejmują rolników (nie płacą podatku dochodowego).
Kolejną kwestią są podatki gruntowe, szczególnie rolny, leśny i od nieruchomości. W przypadku rolników podatki te są zwykle nieco niższe.
Ogromne znaczenie dla gospodarki państwa mają podatek VAT i podatek akcyzowy. Są to podatki nakładane na przedmiot spożycia, tzw. konsumenckie.