Najlepszy księgowy

Najlepszy księgowy – predyspozycje do wykonywania zawodu

Osoby pracujące w zawodzie księgowego powinny posiadać cechy charakteru ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków. Czy najlepszy księgowy przypomina osobę z krążących stereotypów? Po części na pewno tak, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by księgowy był osobą przebojową i kreatywną.

Księgowy dba o interesy klientów

Księgowy musi być osobą lojalną, tj. strzegącą tajemnic klientów, dbającą o ich interesy, niepracującą na ich szkodę. Księgowy oczywiście zarabia na współpracy z klientem. Nie powinna to być jednak współpraca opierająca się wyłącznie na wypełnianiu podstawowych obowiązków. Najlepszy księgowy to taki, który potrafi przedstawić swój punkt widzenia, zaproponować lepsze rozwiązanie, ostrzec przed podjęciem niekorzystnych decyzji. O tym, czy obdarzymy księgowego zaufaniem czasem decydują pierwsze minuty rozmowy. Wrażenie robi zwłaszcza doskonała znajomość przepisów, elastyczność, pogodne usposobienie i terminowość. Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo istotne, szczególnie, jeśli mowa o kwestiach finansowych.

Najlepszy księgowy i jego kompetencje

Sposób bycia i charakter księgowego są niezwykle ważne, ponieważ bez tego nie da się nawiązać owocnej współpracy i nici porozumienia. Na samym początku jednak najważniejsze są kompetencje. Warto sprawdzić, jakie wykształcenie zdobył księgowy i jakie kursy ukończył. Na tej podstawie łatwo ocenić, czy chce się rozwijać i chętnie odświeża swoją wiedzę. Przepisy prawa podatkowego i prawa pracy zmieniają się niezwykle często – najlepszy księgowy musi posiadać obszerną wiedzę i być na bieżąco z wszelkimi nowinkami. Musi także znać aktualne wymagania względem prowadzenia działalności. Każde biuro rachunkowe musi dysponować wszelkimi koniecznymi uprawnieniami i zezwoleniami do prowadzenia działalności. Biuro rachunkowe eFKa dysponuje m.in. Świadectwem Kwalifikacyjnym wydanym przez Ministra Finansów.

Cechy charakteru najlepszego księgowego

Najlepszy księgowy to osoba uczciwa, postępująca zgodnie z przepisami prawa, jak i polityką obsługiwanej firmy. Jest to także osoba kreatywna, zręczna, umiejąca dostosować się do zmieniających realiów, zawsze wypracować najkorzystniejsze rozwiązanie. W pracy księgowego liczy się sumienność, skrupulatność, terminowość. Oprócz tego warto, by księgowy dobrze znosił sytuacje stresowe i umiał pracować pod presją czasu. Niekiedy stresu dostarczają kontrole ze strony urzędu skarbowego, a nawet rozmowy z roszczeniowymi klientami – dobry księgowy zachowa w takiej sytuacji spokój. W tym zawodzie liczy się również umiejętność pracy w zespole, ponieważ zwykle księgowi nie pracują w pojedynkę, a zrzeszają się w biurach księgowych i rachunkowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *