Likwidacja firmy – co trzeba wiedzieć

Likwidacja firmy – od czego zacząć

Likwidacja firmy nie jest nigdy wydarzeniem łatwym ani przyjemnym. Zawsze przecież wiąże się z pewnego rodzaju stratą lub porażką. Bez względu na przyczyny i sytuację firmy nie można zlikwidować ot tak sobie. Likwidacja wiąże się z kilkoma czynnościami, które należy bezwzględnie wykonać, aby nie mieć kłopotów w przyszłości. Od czego jednak zacząć likwidację i jakie jej aspekty są najważniejsze?

Podejmując decyzję o likwidacji należy pamiętać przede wszystkim o umowach. W pierwszej kolejności dotyczy to umów z podwykonawcami. Musimy zatem sprawdzić jakie to umowy i jak długi jest okres wypowiedzenia oraz możliwe konsekwencje w przypadku przerwania umowy. Ten element dotyczy wszystkich firm, od dużych spółek po jednoosobowe działalności gospodarcze. Likwidacja firmy to proces skomplikowany w przypadku dużych spółek. Jeśli jednak mowa o firmie jednoosobowej proces nie musi być uciążliwy (sytuacja wygląda oczywiście zupełnie inaczej w przypadku firm zadłużonych lub ogłaszających upadłość.)

Skupmy się jednak na firmie jednoosobowej bez długów i innych komplikacji. Gdy zatem już przejrzymy umowy z podwykonawcami i spełniamy wymienione w nich warunki możemy przystąpić do kolejnego kroku jakim jest wyrejestrowanie firmy w CEIDG. Kolejne niezbędne czynności to wyrejestrowanie się jako podatnik VAT oraz dokonanie inwentaryzacji i spisu majątku. Przed podjęciem decyzji o likwidacji firmy warto rozważyć opcję zawieszenia działalności, która można być w niektórych przypadkach prostszym rozwiązaniem.

Likwidacja firmy – dlaczego to takie ważne

Odpowiednie przeprowadzenie procesu likwidacji firmy jest niezmiernie ważne. Mimo, że proces nie zawsze jest prosty i krótkotrwały należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i przemyśleć jego poszczególne etapy. Wizyty w odpowiednich urzędach i wypełnienie formularzy niestety są nie do przeskoczenia. Jest to konieczność. Decyzje w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, które przeprowadzają likwidację zazwyczaj nie trwają długo. Warto więc postępować zgodnie z procedurami, aby uniknąć kłopotów w przyszłości.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *