Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma przywilejami, ale i szeregiem obowiązków. Przedsiębiorca zobowiązany jest do skrupulatnego prowadzenia księgowości firmy, do systematycznego płacenia podatków i odprowadzania składek do ZUS. Dokumentacja firmy i sprawy pracownicze muszą być prowadzone zgodnie z przepisami i zawsze gotowe do przekazania organom kontrolnym. Na koniec roku rozrachunkowego dochodzą kolejne obowiązki. Księgowość na koniec roku to temat, którym przedsiębiorcy interesują się tak naprawdę przez kilka miesięcy, najczęściej w okresie listopad-marzec.
Zamknięcie roku podatkowego
Rok podatkowy w Polsce pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Dla osób, które prowadzą działalność wyłącznie w Polsce, jest to oczywiste. Sprawa komplikuje się nieco w przypadku firm działających również na rynkach zagranicznych, bo nie w każdym kraju nowy rok podatkowy zaczyna się 1 stycznia. Wróćmy jednak na własne podwórko i skupmy się na niewielkich firmach prowadzących działalność w Polsce. Jak w ich przypadku wygląda księgowość na koniec roku? Co muszą zrobić, by poprawnie zamknąć rok podatkowy?
Zacznijmy od tego, że nie każdy przedsiębiorca osobiście zajmuje się sprawami księgowymi firmy. Przeciwnie – zdecydowana większość korzysta z usług wykwalifikowanych księgowych. Jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne, bo dzięki niemu księgowość firmy i sprawy pracownicze są w dobrych rękach, a przedsiębiorca może skupić się na tym, na czym zna się najlepiej, czyli na rozwijaniu działalności. Księgowość na koniec roku również nie spędza mu snu z powiek, bo wszystkim zajmuje się księgowa Bielsko. Dzięki jej pomocy, rok rachunkowy zamykany jest sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Księgowość na koniec roku – rozliczenie KPiR
W przypadku przedsiębiorców prowadzących księgowość przy pomocy księgi przychodów i rozchodów, konieczne jest jej rozliczenie oraz zamknięcie. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim osoby samozatrudnione, czyli prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Z KPiR korzystają również spółki cywilne, jawne i partnerskie osób cywilnych rozliczających się w skali podatkowej PIT lub według 19% podatku liniowego. Warunkiem jest przychód w wysokości do 2 mln euro. Jeśli na koniec roku podatkowego limit zostanie przekroczony, w nowym roku konieczne będzie prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Przeprowadzenie spisu z natury
Koniec roku to czas podsumowań. Podsumowanie finansów i uporządkowanie spraw związanych z transakcjami kupna/sprzedaży to jedno. Konieczne jest również przeprowadzenie spisu z natury. Co to oznacza? Tyle, że przedsiębiorca zobowiązany jest do spisania wszystkich przedmiotów znajdujących się w posiadaniu firmy, począwszy od towarów przeznaczonych na sprzedaż, poprzez materiały produkcyjne, skończywszy na wyposażeniu biurowym i produkcyjnym. Spisane dobra należy wycenić w okresie do 14 dni po zakończeniu inwentaryzacji. Uzyskaną w ten sposób wartość należy wpisać do KPiR.