Kredyt dla firmy – jak go uzyskać?
Prowadzisz własną firmę, twój budżet jest dość ograniczony, a chcesz dokonać nowych inwestycji? Nie wiesz skąd pozyskać na to środki? Rozwiązaniem może okazać się pożyczka w banku. O kredyt dla firmy może ubiegać się każdy przedsiębiorca spełniający określone warunki. Jak dopełnić koniecznych formalności i czym się trzeba zająć? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.
Kredyt dla firmy – kolejne kroki postępowania
Właścicielom już istniejących na rynku przedsiębiorstw nie jest łatwo uzyskać kredyt na dalszy rozwój biznesu, jednak nie jest to niemożliwe. Wystarczy tylko zadbać o kilka ważnych elementów, a szanse na dodatkowy zastrzyk gotówki wyraźnie się zwiększą. Co powinieneś zrobić, jeżeli zamierzasz starać się o kredyt dla firmy?
- Otwórz firmowe konto i zadbaj o to, aby na rachunek regularnie wpływały kwoty pieniężne. W ten sposób pokażesz, że utrzymujesz płynność finansową.
- Terminowo spłacaj wszelkie zaciągnięte długi. Nie spóźniaj się za zapłatą raty, bo mocno zyskasz w oczach potencjalnego pożyczkodawcy.
- Skompletuj dokumenty, które przedstawisz w banku. Chodzi oczywiście o dokumenty potwierdzające rejestrację firmy i jej zgodną z prawem działalność. Poza tym postaraj się o uzyskanie zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu ze składkami i podatkami. Przygotuj także wszelkie dokumenty obrazujące twoje przychody i dochody. Należą do nich m.in. rozliczenie roczne PIT, wydruki z Księgi Przychodów i Rozchodów, bilans zysków i strat, deklaracje VAT itp. To, jakie dokumenty przyjdzie ci zgromadzić uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania, dlatego dopytaj w banku, w którym zamierzasz starać się o kredyt dla firmy, o szczegóły i skonsultuj się z księgową (jeżeli korzystasz z jej usług).
- W przypadku wnioskowania o dużą pożyczkę (kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych) postaraj się o jego formalne zabezpieczenie. Większość banków chętniej udziela kredytów, gdy wie, że klient będzie mógł go spłacić nawet wtedy, gdy biznes przestanie przynosić mu zyski, a więc spłaci go w dobrach materialnych. Dostępne opcje to: kredyt hipoteczny, cesja na lokacie, zabezpieczenie przez majątek trwały, poręczenie przez osoby, które zachowują dobrą zdolność kredytową, a więc będą w stanie spłacić zobowiązania kredytobiorcy.
- Przygotuj biznesplan firmy i opracuj prognozy finansowe na podstawie dotychczasowych przychodów (oczywiście uwzględnij działania, które zamierzasz wdrożyć w celu powiększenia wpływów). Niektóre banki ich wymagają, więc warto mieć je w zanadrzu.
Gdy już skompletujesz całą dokumentację, zadbasz o swoją płynność finansową i zdolność kredytową, możesz złożyć wniosek o kredyt dla firmy. Uzbrój się jednak w cierpliwość, bo cały proces może trochę potrwać. Licz się także z decyzją odmowną, bo i takie się zdarzają, i przygotuj awaryjny plan działania (np. sprawdź, czy możesz skorzystać z unijnych dotacji).