Karta podatkowa – wady i zalety

Przedsiębiorcy prowadzący własną firmę na terenie naszego kraju mogą skorzystać z karty podatkowej, która stanowi najprostszą formę rozliczania się z uzyskanego dochodu. Z opcji mogą skorzystać tylko wybrane osoby fizyczne lub prowadzące spółkę cywilną, które prowadzą rodzaj działalności ujęty w załączniku nr 3 do ustawy uchwalonej 20 listopada 1998 r. Należy podkreślić, że taka forma podatkowa posiada mnóstwo zalet, ale nie jest też pozbawiona wad, których jest znacznie mniej w porównaniu do korzyści. O najistotniejszych plusach i minusach tego rozwiązania piszemy poniżej.

 

Karta podatkowa – korzyści

Przedsiębiorca korzystający z karty podatkowej nie musi prowadzić ksiąg podatkowych. Nie jest zobowiązany również do składania zeznań podatkowych i deklaracji poświadczających wysokość uzyskanego dochodu oraz odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. To z kolei przekłada się na mniejszą ilość formalności, których trzeba dokonać oraz łatwiejszy sposób prowadzenia biznesu. Istotną zaleta jest również to, iż niezależnie od wysokości osiąganych dochodów, wysokość opłaty podatkowej, którą należy uiścić pozostaje niezmienna. A więc co miesiąc płacimy tyle samo i nie zaskoczą nas żadne dodatkowe koszty. Co więcej, niektórzy mogą się jeszcze starać o obniżenie stawek podatkowych. Dotyczy to osób, które ukończyły 60. rok życia lub są niepełnosprawne. Więcej informacji o stawkach podatkowych znajdziecie tutaj: ksiegowosc.infor.pl. Jeżeli chodzi o kwestie podatkowe to ogromnym atutem jest też to, że w razie czasowego zawieszenia prowadzenia działalności bądź chwilowego zaprzestania świadczenia usług nie trzeba oprowadzać podatku za okres, w którym nie zarabialiśmy. Poza tym, przedsiębiorca korzystający z karty podatkowej może odliczyć od podatku wysokość składek zdrowotnych.

 

Karta podatkowa – minusy

Jak już wspomnieliśmy wcześniej korzystanie z karty podatkowej ma także kilka minusów. Jednym z nich jest to, że nawet jeśli nie osiągamy żadnych dochodów w danym miesiącu lub są one naprawdę niskie, to i tak musimy uiścić podatek. Sporym minusem jest również brak możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem lub rozliczenia się w sposób stworzony z myślą o samotnych matkach. Poza tym osoba korzystająca z karty podatkowej nie ma prawa skorzystać z ulg podatkowych oraz kredytu podatkowego. Nie może również zatrudniać zbyt dużej ilości osób, bo musi przestrzegać limitu zatrudnienia, a co za tym idzie musi zrezygnować z rozwoju firmy na szeroką skalę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *