Jakie obowiązki ma księgowy?

Są takie zawody, które nie tylko wymagają niemałego zasobu wiedzy i umiejętności, ale także zespołu cech, bez których ich wykonywanie będzie niemożliwe. Jedną z takich profesji jest na pewno zawód księgowego. Duża odporność na stres, wyjątkowe umiejętności z zakresu rachunkowości oraz sumienność i pracowitość – kiedy wszystko się zgadza, możemy rozpocząć staranie się o zawód. Najmniejsze nawet przeoczenie czy błąd mogą wiele nas kosztować – nic dziwnego, że od takiej osoby wymaga się naprawdę wiele. Nawet jeśli pojawi się jakiś błąd, koniecznie musimy zatroszczyć się o jego usunięcie – jak więc widać, konieczna jest także umiejętność szybkiej weryfikacji popełnionych błędów.

Jakie jednak są tak naprawdę obowiązki osoby na stanowisku księgowego czy księgowej? Co ważne, z jego lub jej usług korzysta każda firma – większe praktycznie bez przerwy, przez co potrzebny jest etatowy pracownik na tym stanowisku, natomiast jeśli chodzi o mniejsze firmy, zazwyczaj zwracają się one do księgowych jedynie od czasu do czasu, kiedy jest potrzeba skorzystania z usług księgowego. Tak czy inaczej, na tym stanowisku praca polega w dużej mierze na zarządzaniu finansami i na sprawach administracyjnych. Księgowy ma więc sporo pracy – tym bardziej, że do jego zajęć należy również kontakt między firmą, w której jest zatrudniony oraz instytucjami, z usług których korzysta także każde przedsiębiorstwo. Należą do nich banki, urzędy, inne biura. Firmy czy przedsiębiorstwa to nie jedyna opcja pracy dla księgowego – w biurach rachunkowych zatrudnia się zazwyczaj kilku księgowych, którzy zajmują się obsługą księgową kilku klientów, małych firm czy wykonywanie jednorazowych, pojedynczych zleceń. Najczęściej należą do nich zwłaszcza obliczenia składek, analiza deklaracji podatkowych czy analiza finansowa firmy. Jeśli natomiast księgowy chce zająć się pracą na własny rachunek, może założyć samodzielne biuro.

Praca w dużych i średnich firmach to dla księgowego przede wszystkim zajmowanie się księgami rachunkowymi – nie wszystkiego osoby jednak w tym dziale zajmują się podobnym zakresem obowiązków. Niektóre zatrudnione jako księgowe osoby pracują przy zbieraniu i porządkowaniu faktur wpływających do firmy( zgodnie z zakresem oferowanych usług czy sprzedażą produktów przez przedsiębiorstwo), inni odpowiadają za kontakt i rozliczenia z urzędem skarbowym, natomiast jeszcze inni mogą zajmować się przygotowywaniem bilansów i rozliczeń firmy. Do obowiązków, z którymi ma kontakt księgowa należą również uporządkowania i analiza wydatków firm oraz czuwanie nad transakcjami zawartymi wewnątrz firmy jak i poza jej obrębem – księgowa musi troszczyć się o ich legalny przebieg. Takie obowiązki bez wątpienia wymagają od pracownika sporego poczucia odpowiedzialności – nie dość, że mogą pojawić się straty czy zaniedbania, to dodatkowo błędy w rozliczeniach między innymi z urzędem skarbowym mogą skończyć się na ponoszeniu kary. Nie można więc pozwolić sobie na najmniejsze nawet pominięcia i omyłki, bo mogą mieć naprawdę nieprzyjemne konsekwencje.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *