Jak założyć LTD? O spółkach Limited w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania dopuszcza kilka form prowadzenia działalności, a jedną z najczęściej wybieranych jest firma w formie spółki LTD. Limited Company może być prowadzona zarówno przez Brytyjczyków, jak i przez obcokrajowców, co stanowi dodatkową zaletę tego rozwiązania. W czasie, gdy Wielka Brytania pozostawała członkiem Unii Europejskiej, otwierało się mnóstwo spółek LTD, a właścicielami wielu z nich byli również Polacy. A jak sytuacja wygląda dzisiaj? Jak założyć LTD?

Spółka LTD – co to takiego?

Polski księgowy

Ci, którzy od zawsze mieszkają w Polsce i wykonują obowiązki zawodowe na podstawie umowy o pracę, prawdopodobnie nigdy nie interesowali się formami działalności wyszczególnionymi w przepisach prawa. Skoro nie znają form działalności obowiązujących w Polsce, to dlaczego mieliby interesować się zagranicznymi formami opodatkowania? Tymczasem o spółce LTD słyszał niemal każdy, nawet jeśli nigdy nie był w Anglii i nie marzył o otwarciu własnego biznesu. Dlaczego? Ponieważ jest to jedna z najlepiej znanych na świcie form prowadzenia działalności, co wynika z faktu, że mogą ją zakładać obcokrajowcy, nawet jeśli docelowo nie planują mieszkać w Wielkiej Brytanii.

Spółka LTD w swojej konstrukcji najbardziej zbliżona jest do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W publikacjach dotyczących brytyjskich form opodatkowania bardzo często porównuje się te dwie spółki, co zwykle wypada na korzyść opcji brytyjskiej. Limited Company posiada osobowość prawną. Spółkę zakłada się bardzo łatwo i szybko, czyli zupełnie inaczej niż firmę w Polsce. Znacznie przystępniejsze są również zasady prowadzenia i rozliczania działalności.

Jak założyć LTD? Firma w Anglii a brexit

Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, bo tak zdecydowali Brytyjczycy. Oczywiście część obywateli była temu przeciwna, przeciwni byli również obcokrajowcy, dla których Anglia od lat stanowiła popularny kierunek emigracyjny. Obawiano się, że brytyjski rynek pracy zostanie dla nich zamknięty. Tak się oczywiście nie stało, ci, którzy od lat mieszkali i pracowali na Wyspach i prowadzili własne firmy, mogą to robić w dalszym ciągu. Nico trudniej mają nowe osoby, które dopiero planują wyjazd do UK w celach zarobkowych, ponieważ muszą ubiegać się o wizę. Ale możliwość założenia spółki LTD nadal istnieje i bez znaczenia jest fakt, że Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej.

Założenie spółki LTD

Przez założeniem spółki Limited, warto choć trochę zapoznać się z przepisami prawa brytyjskiego i dowiedzieć, co właściwie oznacza własna firma w Anglii, z jakimi obowiązkami się wiąże. A najlepiej, jeśli w dopełnieniu wszelkich formalności pomocy udzieli wykwalifikowany księgowy.

Jak założyć LTD? Właściwie jest to całkiem proste. Wystarczy przygotować kapitał zakładowy (nie trzeba go wpłacać, wystarczy zadeklarować), który zwykle wynosi 100 funtów, adres (może być biuro wirtualne – popularna w UK usługa) oraz nazwę. Następnie składa się wniosek o rejestrację spółki i inne wymagane prawem dokumenty. W razie jakichkolwiek wątpliwości, dyrektor nowopowstałej spółki może liczyć na pomoc biura księgowego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *