Obywatele Wielkiej Brytanii, osoby posiadające status osiedleńców, a także wszyscy ci, którzy chcą w UK legalnie mieszkać i pracować, zobowiązani są do opłacania podatków. Płacenie podatków to jeden z podstawowych obowiązków obywatelskich. Miganie się od obowiązku, a także płacenie podatków w niewystarczającej wysokości, mogą wiązać się z koniecznością poniesienia wysokich kar finansowych, a nawet karą więzienia. Pamiętać powinni o tym zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy muszą terminowo rozliczyć i zapłacić podatek w UK.
Rok podatkowy i terminy składania rozliczeń podatkowych w Wielkiej Brytanii
Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego, a więc inaczej niż w Polsce, gdzie rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Po zakończeniu roku podatkowego przychodzi czas na składanie deklaracji podatkowych do HMRC. Terminy rozliczeń są różne, w zależności od tego, jaką formę opodatkowania wybrał przedsiębiorca i na jakich zasadach zwyczajowo się rozlicza. Przykładowo osoby samozatrudnione mogą składać deklaracje podatkowe w formie papierowej do 31 października, zaś deklaracje elektroniczne aż do 31 stycznia roku następnego. Czasu jest zatem sporo, ale i tak nie warto zwlekać na ostatnią chwilę, zwłaszcza że rozliczenia podatku UK nie są trudne. Rozliczenie self employed można wykonać we własnym zakresie, ewentualnie wspomagając się intuicyjnymi programami komputerowymi. W sporządzeniu zeznania podatkowego pomaga również polskie biuro księgowe w UK.
Zeznanie podatkowe a zwrot podatku
Podatki należy opłacać regularnie w wysokości, jaka została ustanowiona przepisami prawa. Czasem na koniec roku podatkowego okazuje się jednak, że podatnikowi przysługuje zwolnienie z podatku lub jakiejś jego części, albo możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Nadpłacony podatek można odzyskać, ale najpierw prawo do zwrotu podatku i jego wysokość trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym.
Pracownicy i emeryci są rozliczani z automatu, ale jeśli chcą zawrzeć w zeznaniu dodatkowe informacje, jak najbardziej mogą to zrobić. Przy zmianie pracy albo podczas zatrudnienia w kilku firmach pracownik ma prawo sądzić, że jego podatek został nadpłacony i może wnioskować o jego zwrot. Oczywiście jeśli nie podejmie żadnych działań, nie poniesie kary. Natomiast za brak działania ukarani zostaną przedsiębiorcy sole trader. Osoby samozatrudnione ponoszą pełną odpowiedzialność za odprowadzanie swoich podatków, a tym samym muszą pamiętać o złożeniu zeznania podatkowego w terminie.
Rozliczenie self employed – współpraca z biurem księgowym
Przedsiębiorca, który nie wie, jak rozliczyć podatek i uzyskać zwrot, albo nie ma na to czasu, powinien nawiązać współpracę z biurem księgowym. Polskie biuro księgowe w UK zajmie się wszystkimi formalnościami. Tym samym przedsiębiorca będzie miał pewność, że zeznanie trafiło do HMRC na czas, a podczas jego wypełniania nie został popełniony żaden błąd. Nadpłacony podatek możliwie najszybciej trafi na konto przedsiębiorcy.