Praca kierowcy jest zajęciem wymagającym, odpowiedzialnym, wielu powiedziałoby również, że monotonnym. Mimo to nie brakuje chętnych do wykonywania zawodu kierowcy samochodu ciężarowego, a to za sprawą wysokich zarobków. Najwięcej zarabiają oczywiście ci, którzy realizują transport międzynarodowy. Na świetne wynagrodzenie mogą liczyć również kierowcy w Wielkiej Brytanii. Ale jak wyglądają rozliczenia kierowcy w UK?
Praca kierowcy w Anglii
Jakiś czas temu Internet zalały zdjęcia i nagrania z brytyjskich sklepów, w których brakowało niektórych towarów. Puste półki były zaskoczeniem, bo przecież Wielka Brytania nie jest krajem biednym, który nie mógłby sobie pozwolić na sprowadzenie niezbędnych towarów z zagranicy. Tymczasem problem się pojawił i przez pewien czas trudno było znaleźć rozwiązanie. Opóźnione dostawy wynikały z dwóch powodów. Po pierwsze ze zmian wprowadzonych na granicy pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską – zmian, do których dopiero wszyscy się przyzwyczajali. Po drugie, z uwagi na brexit, ale i sytuację pandemiczną, wielu obcokrajowców zdecydowało o porzuceniu pracy w Anglii i powrocie w rodzinne strony, co sprawiło, że zaczęło brakować rąk do pracy w zawodzie kierowcy.
W tej chwili sytuacja jest unormowana. Obostrzenia związane z pandemią w wielu przypadkach przestały obowiązywać, a i dla wszystkich jasne jest, co trzeba zrobić, by podjąć legalne zatrudnienie w Wielkiej Brytanii. Praca kierowcy w Anglii to w tej chwili kusząca propozycja i wielu Polaków zdecydowało się z niej skorzystać. W tym miejscu warto dodać, że w Wielkiej Brytanii pracę kierowcy samochodu ciężarowego można wykonywać na trzy sposoby. Pierwszy to zatrudnienie na etacie w firmie transportowej, drugi to zatrudnienie za pośrednictwem Umbrella Company, a trzeci to własna działalność gospodarcza. Osobom, które chciałyby prowadzić własną firmę, albo już to robią, pomocy udziela polskie biuro księgowe.
Rozliczenia kierowcy w UK
Praca na własny rachunek jest pod wieloma względami opłacalna. Ze wszystkich trzech rozwiązań na pewno najbardziej opłacalna pod względem finansowym, bowiem kierowca nie musi dzielić się z nikim dochodami. Poza tym sam planuje swoją pracę, sam decyduje, z jaką firmą będzie współpracować, jakie towary przewozić i którymi drogami podążać. Oczywiście wiąże się z tym duża odpowiedzialność, ale dzięki współpracy z dobrym polskim biurem podatkowym, kierowca czuje się zdecydowanie pewniej i bezpieczniej.
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności, odprowadzania składek na ubezpieczenie, płacenia podatków, składania rozliczeń do HMRC itd. Rozliczenia podatków w Anglii nie są tak skomplikowane, jak w Polsce, ale mimo wszystko wymagają skrupulatności i terminowości. Rozliczenia kierowcy w UK nie są tu żadnym wyjątkiem. Na szczęście kierowcy prowadzący własną działalność mogą liczyć na pomoc biur rachunkowych, ale i firm, które zajmują się właściwie wyłącznie obsługą księgową i podatkową firm transportowych. Zdecydowanie warto skorzystać z takich usług, by nie musieć martwić się o formalności i nie bać kar finansowych nałożonych przez HMRC.