Jak prawidłowo prowadzić Payroll w UK?

Wielu przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii prowadzi działalność w formie samozatrudnienia, inni zaś decydują się na spółkę Ltd, choć i tak pracują w pojedynkę, albo dzielą się obowiązkami z jednym wspólnikiem. Jednak w momencie, gdy przybywa zleceń, konieczne jest zdobycie kolejnych rąk do pracy. Rozrastająca się firma to powód do dumy, chociaż prowadzenie spraw pracowniczych to dodatkowy obowiązek. Jak prawidłowo prowadzić Payroll w UK, by nie mieć problemów ani z pracownikami, ani z urzędami?

Sprawy kadrowo-płacowe w firmie

Im więcej pracowników, im bardziej zróżnicowane formy zatrudnienia i im bardziej skomplikowany system płacowy, tym większego zaangażowania wymagają sprawy kadrowo-płacowe w firmie. Wyliczanie i realizowanie wypłat, obliczanie składek czy kontrolowanie urlopów, wymagają dużej skrupulatności, systematyczności, jak i świetnej znajomości przepisów. Jeśli przedsiębiorca nie ma czasu, czy też nie czuje się na siłach, by samodzielnie prowadzić sprawy kadrowo-płacowe w firmie, może poprosić o pomoc polskie biuro księgowe.

Księgowość UK, podobnie jak księgowość w Polsce, opiera się na kilku filarach, a jednym z nich jest właśnie prowadzenie spraw pracowniczych firm i przedsiębiorstw. W dużych firmach utworzono osobne stanowisko pracy dla księgowego, a niekiedy powołano do istnienia cały dział księgowości. Mniejsze firmy radzą sobie, nawiązując współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym, świadczącym usługi Payroll w UK. Pracownicy takiego biura doskonale wiedzą, jak prawidłowo prowadzić Payroll w UK.

Payroll – rozrachunki z pracownikami

Każdy pracodawca w Wielkiej Brytanii zobowiązany jest do prowadzenia i dokumentowania bieżących oraz rocznych rozrachunków z pracownikami. Powinno odbywać się to zgodnie z zasadami PAYE, co w skrócie oznacza, że to pracodawca odpowiada za potrącanie podatku i składek na ubezpieczenie z pensji pracownika i przekazywanie tych kwot do HMRC oraz na NIN. Pracodawca musi być zarejestrowany do systemu PAYE, co powinno odbyć się przed dokonaniem pierwszej wypłaty. Każdą wypłatę należy udokumentować na druku payslip – należy go wystawić najpóźniej w dniu wypłaty.

Usługi Payroll w UK – tygodniowa lub miesięczna lista wynagrodzeń

Przepisy brytyjskiego prawa mówią, że wynagrodzenia pracownicze mogą być wypłacane w systemie tygodniowym lub miesięcznym. W zależności od wewnętrznych ustaleń, firma może prowadzić Payroll w formie tygodniowej lub miesięcznej, zawsze pamiętając o spełnieniu wymagań ustalonych przez HMRC. Księgowość UK nie może odbywać się bez pełnego przestrzegania przepisów.

Będąc osobą z Polski i chcąc prawidłowo prowadzić Payroll w UK, najlepiej poprosić o pomoc polskie biuro księgowe. Oferta takiego biura obejmuje m.in. rejestrację płacową w oddziale HMRC, wprowadzenie danych pracowników do programu płacowego, realizowanie wypłat pracowniczych w formie elektronicznej lub bezpośrednio „do ręki”, wysyłanie deklaracji miesięcznych do HMRC, a także, w razie potrzeby, wydawanie formularzy P45 lub P60.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *