Jak kontrolować firmowe finanse?

Firmowe finanse – porady

Masz firmę, która całkiem dobrze prosperuje i osiąga zadowalające dochody? To świetnie! Pamiętaj jednak, że musisz na bieżąco kontrolować wszystkie finanse, by nic nie umknęło Twojej uwadze, a comiesięczny budżet pozwalał na dalsze inwestycję i pokrycie stałych wydatków. Jak trzymać nad nim pieczę? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Kontrolowanie firmowych finansów – porady

  1. Zdecyduj się na firmowe konto – mimo że mnóstwo osób, zwłaszcza w początkowej fazie działalności, decyduje się korzystać z prywatnego konta do celów biznesowych, my zdecydowanie odradzamy takie postępowanie. Dlaczego? Bo wtedy trudniej zapanować nad wydatkami i wszystkimi transakcjami. Na firmowym koncie łatwiej monitorować wpływy i zarządzać pieniędzmi. To z kolei okazuje się przydatne nie tylko w codziennym życiu, ale i przy kontrolach skarbowych.
  2. Zatrudnij księgową lub zdecyduj się na współpracę z biurem rachunkowym – perspektywa wydania kilkuset złotych (albo więcej w przypadku zatrudnienia własnej księgowej) na obsługę księgową może nie wydaje Ci się najkorzystniejsza, ale naprawdę taka jest. Samodzielne prowadzenie księgowości jest trudne, niejednokrotnie uciążliwe i zajmuje mnóstwo czasu, który mógłbyś poświęcić na coś pożyteczniejszego np. dokształcanie się lub rozwój biznesu. Poza tym, Twój brak doświadczenia w sporządzaniu dokumentacji oraz niedostateczna znajomość obowiązujących przepisów mogą sprawić, że w trakcie obliczeń popełnisz błędy, a te mogą Cię drogo kosztować. Dlatego lepiej skorzystać z pomocy fachowca, który zadba o porządek w dokumentach, na czas wypełni wszystkie formularze, podejmie kontakt z odpowiednimi instytucjami, doradzi w kwestii podatków itp.
  3. Płać podatki w terminie – miej na uwadze to, że co miesiąc lub kwartalnie musisz odprowadzić należne podatki, dlatego systematycznie odkładaj np. na konto oszczędnościowe stosowne kwoty. Dzięki temu, gdy nadejdzie termin płatności, wysokość należnej sumy nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, a Ty sam nie będziesz musiał myśleć skąd wziąć pieniądze na opłaty.
  4. Wystawiaj faktury z krótkim terminem płatności – najlepszą opcję stanowi termin 7-14 dni. Dlaczego? Bo wtedy łatwiej monitorować wpływy i wydatki. Regularne wpłaty pozwalają utrzymać płynność finansową i sporządzić bilans. Niestety długi termin płatności może sprawić, że zapomnisz o wystawionej fakturze, a to rodzi kolejne problemy.
  5. Oszczędzaj – nie szastaj pieniędzmi, tylko odkładaj je na gorsze czasy. Początki działalności nie gwarantują stałych zleceń i stałego grona klientów, więc lepiej zabezpieczyć się na każdą ewentualność.
  6. Wypłacaj sobie pensję – koniecznie co miesiąc przelewaj na swoje konto pensję – wtedy sprawdzisz, ile tak naprawdę zarabiasz, a z czasem będziesz mógł ocenić, czy Twoje zyski rzeczywiście systematycznie rosną, czy też firma zaczyna przynosić straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *