Gdzie szukać pomocy przy rozliczeniu podatku w UK?

Płacenie podatków jest jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich. Ze zobowiązania muszą wywiązać się nie tylko obywatele, ale również obcokrajowcy, którzy na terenie danego kraju mieszkają, robią zakupy, pracują lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Oznacza to, że Polacy, którzy decydują się na emigrację zarobkową, zobowiązani są do płacenia podatków na terytorium wybranego przez siebie kraju. Przez lata jednym z najpopularniejszych kierunków emigracyjnych Polaków była Wielka Brytania. Do dziś mieszka tam wiele osób polskiej narodowości. Przy rozliczaniu podatków w UK mogą liczyć na pomoc polskich biur księgowych.

Podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii

Pozyskiwanie dochodów zawsze wiąże się z obowiązkiem płacenia podatków. Co prawda są od tego pewne wyjątki, jeśli dochód jest nieopodatkowany, ale przeciętna osoba, która zarabia dzięki pracy na etacie albo dzięki prowadzeniu własnej firmy, podatki płacić musi. Opodatkowane są również dochody z innych źródeł, np. z wynajmu nieruchomości. Jeśli jesteśmy zobowiązani do rozliczania podatku, to jak powinniśmy to zrobić?

Rok podatkowy w Anglii

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że rozliczenia składa się na koniec roku podatkowego, ale rok podatkowy w UK nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jak to jest np. w Polsce. W Wielkiej Brytanii rok kalendarzowy trwa od 6 maja do 5 maja roku następnego. Rozliczać można się nie tylko za rok, który dopiero co się skończył, ale również za lata minione. Ale czy każdy musi wykonać rozliczenie podatku w UK? Otóż nie, obowiązek rozliczania dotyczy przede wszystkim osób samozatrudnionych, które muszą wykazać przed urzędem swoje przychody i rozchody. Poza tym obowiązek rozliczania powstaje po przekroczeniu ustalonej kwoty dochodu. Nierzadko zdarza się jednak, że dana osoba chce się rozliczyć, chociaż nie musi, ale będzie to dla niej korzystne.

Rozliczanie VAT w UK – pomoc biura księgowego

Pomoc w rozliczaniu zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT, oferują brytyjskie biura rachunkowe, ale Polacy wolą korzystać z oferty polskich biur księgowych. Wpisując w wyszukiwarkę hasło księgowość UK, albo rozliczenie podatku w UK, bez trudu znajdziemy polską firmę, zajmującą się świadczeniem usług księgowych.

Dlaczego warto skorzystać z oferty polskich biur księgowych? Jednym z powodów jest możliwość swobodnego porozumiewania się w ojczystym języku. Księgowi, ze względu na specyfikę zawodu, używają często trudnego języka, poza tym trzeba przyznać, że przepisy prawa gospodarczego i podatkowego nie są najprostsze do zrozumienia. Jeśli dodatkowo rozmowa będzie prowadzona w języku, który nie jest dla nas naturalny, mogą mnożyć się problemy. Dlatego Polacy zdecydowanie preferują obsługę w języku polskim.

Pomoc polskiego biura księgowego w UK jest dobrym pomysłem również dlatego, że polscy księgowi znają przepisy obowiązujące zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. To znacznie ułatwia rozliczenia podatkowe tym osobo, które dzielą życie pomiędzy Zjednoczone Królestwo a Polskę, albo chcą rozliczać się wspólnie z małżonkiem, który pozostał w ojczyźnie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *