Jak zarządzać i kontrolować finanse firmy?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób. Rzeczywiście, praca na swoim ma wiele zalet. Najczęściej chodzi o szefowanie samemu sobie, wykonywanie lubianych przez siebie i prac oraz praca w dowolnych, optymalnych godzinach. Niestety, własna firma to również szereg dodatkowych obowiązków. Pracując na etacie nie musimy martwić się o podatki, pensje innych pracowników, dobra materialne firmy i zapewnienie odpowiednich warunków do pracy, a także dochody przedsiębiorstwa. Szef, mimo, że ma pomocników, musi martwić się o wszystko. A największym zmartwieniem jest to, jak efektywnie zarządzać i kontrolować finanse firmy?
Początki działalności
Początki zwykle są trudne. Finanse firmy w pierwszych kilku miesiącach działalności to głównie wydatki. Skąd brać na to pieniądze? Młodym przedsiębiorcom dedykowane są programy rządowe, o których więcej można dowiedzieć się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dofinansowanie do działalności to jeszcze nie wszystko. Czasem, jeśli przedsiębiorca nie posiada zadowalającego wkładu własnego, konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Zatrudnienie pracowników, zakup wyposażenia i konieczność inwestowania w reklamę kosztują, a to dopiero początek. Dopiero po pewnym czasie można mówić o przychodach. Zadowolenie przedsiębiorcy rośnie w chwili, gdy jego przychody przewyższają wydatki – najlepiej znacznie.
Jak kontrolować finanse firmy?
Kontrolować finanse firmy można samemu, jeśli ma się na ten temat jakieś pojęcie, ale najlepiej podjąć współpracę z biurem rachunkowym czy zaprzyjaźnioną księgową. W obu przypadkach kontrola finansów powinna odbywać się w oparciu o rachunek zysków i strat. Tradycyjnie rachunek ten pokazuje zarobki i straty firmy z ostatniego roku obrachunkowego. Nie jest to jednak rozwiązanie najlepsze, ponieważ finanse firmy powinny być również kontrolowane w krótszych okresach czasu – półroczu, kwartale, a nawet miesiącu. Ważne, by nie tylko poznać dane statystyczne, ale również przyczyny poniesionych strat czy działania, dzięki którym firma osiągnęła znaczne przychody.
Rachunek zysków i strat a wnioski dla przedsiębiorcy
Szczegółowy rachunek zysków i strat (może występować w wersji kalkulacyjnej bądź porównawczej) powinien dostarczyć przedsiębiorcy informacji o tym, dlaczego takie a nie inne działania przynoszą szkody, a inne korzyści. Finanse firmy należy na bieżąco kontrolować a niepokojące zmiany analizować. Może się okazać, że powodem zmniejszania zysków przedsiębiorstwa jest wzrost kosztów produkcji. Zadaniem przedsiębiorcy będzie zatem rozwiązanie tego problemu, ponieważ w przeciwnym razie, bez dokonania jakichkolwiek zmian w funkcjonowaniu firmy, zyski będą coraz niższe.