CIT to podatek od dochodów osób prawnych. Czy zatem estoński CIT dotyczy osób prawnych zamieszkałych na terenie Estonii? Niezupełnie. Estoński CIT to określenie używane w polskich przepisach prawa, ale rzeczywiście przepisy te nawiązują do prawa obowiązującego w Estonii. Jeśli chodzi o podatek od osób prawnych, do polskiego prawa implementowano wiele postanowień unijnych dyrektyw, w tym również estońskich.
Co to jest estoński CIT?
Zdaniem osób, które przygotowały nowe przepisy, estoński CIT to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, pozwalający na zminimalizowanie rozliczeń z urzędem skarbowym i księgowości prowadzonej w przedsiębiorstwie. Dlaczego? Ponieważ w estońskim CIT nie ma potrzeby prowadzenia rachunkowości podatkowej. Nie zachodzi również potrzeba ustalania podatkowych kosztów uzyskania przychodów ani obliczania podatkowych odpisów amortyzacyjnych.
Estoński CIT określany jest jako ryczałt od przychodów spółek. W tym systemie zaliczki na podatek CIT nie są płacone co miesiąc. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatek odprowadza się dopiero w momencie wypłaty zysku ze spółki. Dzięki temu to udziałowcy spółki określają moment, w którym nastąpi opodatkowanie. Jeśli przesuwają ten termin, mogą przeznaczać pieniądze na cele związane z bieżącą działalnością firmy. W chwili opodatkowania, czyli wtedy, gdy wypłacany jest zysk, efektywna stawka podatku będzie niższa niż w przypadku klasycznego CIT. Jest to jedna z największych zalet estońskiego CIT, o czym powie każde biuro rachunkowe. Dla małych podatników stawka podatku wyniesie tylko 20% zamiast 26,29%, a dla pozostałych podatników – 25% zamiast 34,39%.
Estońskie zasady opodatkowania CIT – dla kogo?
Kto może skorzystać z nowych zasad opodatkowania CIT? Okazuje się, że estoński CIT to propozycja skierowana do spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz prostych spółek akcyjnych. Oczywiście możliwość skorzystania z estońskiego CIT jest obwarowana szeregiem warunków. Po pierwsze, połowy wszystkich przychodów spółki nie mogą przekraczać przychody uzyskiwane: z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi. Ponadto spółki muszą zatrudniać co najmniej 3 osoby na podstawie umowy o pracę (przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym). Dopuszczalne są również inne umowy, ale wówczas wydatki na wynagrodzenia innych umów niż umowa o pracę muszą stanowić co najmniej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Jakie warunki muszą spełnić udziałowcy spółek?
Kolejnym warunkiem skorzystania z estońskich zasad opodatkowania CIT jest to, by udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami spółek były wyłącznie osoby fizyczne. Osoby te nie mogą posiadać udziałów w kapitale innej spółki ani też tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania. Ponadto powinny złożyć zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym chcą być opodatkowane ryczałtem.