Skip to content
Rachunkowość-Śląsk
Rachunkowość-Śląsk

Czyli wszystko co musisz wiedzieć szukając biura księgowego

  • Biuro rachunkowe
  • Firma
  • Podatki
  • Polityka prywatnosci
  • O mnie
Rachunkowość-Śląsk

Czyli wszystko co musisz wiedzieć szukając biura księgowego

Dokumenty zgłoszeniowe – jakie błędy pojawiają się przy ich wypełnianiu

Mateusz Michalski, 14 października 201619 października 2016

Dokumenty zgłoszeniowe a najczęstsze błędy pojawiające się przy ich wypełnianiu

Każdy przedsiębiorca, zwłaszcza zatrudniający pracowników, musi dostarczać do ZUS-u odpowiednią dokumentację. Jej przygotowaniem może zająć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy księgowej. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze i pozwala uniknąć błędów, które niestety dość często pojawiają się w dokumentach zgłoszeniowych. Do jakich omyłek dochodzi najczęściej? Poniżej znajdziecie krótkie zestawienie.

Spis błędów pojawiających się w dokumentach zgłoszeniowych:

  1. Nie zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego, które dość często wychodzi na jaw przy składaniu dokumentów rozliczeniowych. Należy pamiętać, że dokonanie formalności w tej kwestii jest obowiązkiem pracodawcy, a niezastosowanie się do narzuconych reguł może skutkować nieprzyjemnościami.
  2. Podanie błędnych danych pracownika lub płatnika składek w dokumentach zgłoszeniowych, co może uniemożliwić prawidłowe rozliczenie odprowadzonych składek.
  3. Wpisanie niewłaściwego kodu tytułu ubezpieczenia. Naprawienie tego błędu wymaga wyrejestrowania ubezpieczonego i dokonania jego ponownej rejestracji poprzez, tym razem, właściwe uzupełnienie formularza.
  4. Wprowadzenie złych danych adresowych, które są niezbędne do utrzymywania korespondencyjnego kontaktu z ubezpieczonym.
  5. Nie wyrejestrowywanie członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia. Polskie prawo pozwala korzystać członkom rodziny ubezpieczonego z jego ubezpieczenia zdrowotnego, jednak chęć skorzystania z tego przywileju wymaga złożenia odpowiednich dokumentów zgłoszeniowych. Co więcej, w przypadku podjęcia zatrudnienia przez taką osobę i objęcia jej osobnym ubezpieczeniem zdrowotnym, powinno się dokonać jej wyrejestrowania z dotychczasowego ubezpieczenia. Niestety mnóstwo osób o tym zapomina, co owocuje komplikacjami w rozliczeniach ZUS.
  6. Brak uwzględniania w raportach rozliczeniowych ubezpieczonych osób nowo przyjętych pracowników. To, że nie trzeba za nich odprowadzać składek wcale nie oznacza, że powinni oni zostać pominięci w wykazie. Wręcz przeciwnie! Należy ich w nim umieścić i określić zerową podstawą wymiaru składek.
  7. Brak powiadomienia ZUS-u o zmianie danych personalnych pracownika lub jego adresu zamieszkania (często dotyczy kobiet, które zmieniły stan cywilny).
Bez kategorii DokumentyDokumenty zgłoszeniowe

Nawigacja wpisu

Previous post
Next post

Related Posts

Bez kategorii system podatkowy w polsce

System podatkowy w Polsce

28 lutego 202011 marca 2020

Podstawowym źródłem dochodów państwa są podatki. Bez nich nie mogłaby istnieć publiczna służba zdrowia, publiczne szkoły, państwowe instytucje kultury i wiele innych. Nie byłoby pieniędzy na remonty dróg. Dlatego też podatki musi płacić każdy, a państwo ściga tych, którzy od obowiązku się uchylają bądź stosują praktyki, dzięki którym płacą mniej…

Read More

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

©2025 Rachunkowość-Śląsk | WordPress Theme by SuperbThemes