Właściciele małych firm lub średniej wielkości przedsiębiorstw często myślą, że samodzielnie poradzą sobie z prowadzeniem biznesu. Niestety czasem natłok obowiązków jest tak duży, że nie są w stanie podołać wszystkiemu. Dlatego też doskonałym wyjściem okazuje się zatrudnienie managera. Kiedy warto to zrobić, jakie korzyści zapewnia tego rodzaju rozwiązanie i kogo szukać na to stanowisko? Wszystkiego dowiecie się z dalszej części artykułu.
- Kiedy zatrudnić managera?
Pomoc managera może okazać się przydatna już na samym początku prowadzenia działalności, niemniej jednak nie jest koniecznością. Jeśli dostępny budżet nie pozwala na jego zatrudnienie, to lepiej trochę poczekać. Jednakże manager, dzięki swoim umiejętnościom i wiedzy, może pomóc zbudować zespół pracowników, który będzie efektywnie i wydajnie pracował, a to podstawa dobrze funkcjonującej firmy (o tym, jakie są sposoby na zwiększenie wydajności pracowników możecie poczytać tutaj: www.pulshr.pl). Poza tym jego kreatywność i pomysłowość mogą pomóc w rozwoju firmy i rozszerzeniu zakresu jej działalności. Niezmierne znaczenie ma także fakt, że każdą modyfikację, którą chcemy wdrożyć w firmie możemy omówić z kimś kompetentnym, kto wyrazi swoje zdanie i, jeśli trzeba, podda w wątpliwość nasz sposób rozumowania, co odbije się korzystnie na działalności firmy. Kiedy jeszcze zatrudnić managera? Na pewno w sytuacji, gdy nie radzimy sobie z zarządzaniem zespołem i zlecaniem zadań pracownikom. Przyda się on również, gdy przedsiębiorstwo zmaga się z problemami finansowymi. Na pewno doradzi mnóstwo rozwiązań, które pozwolą poradzić sobie z tymczasowymi kłopotami.
- Korzyści wynikające z zatrudnienia managera
Dla osób, które nadal nie są przekonane co do tego, by w swoich szeregach mieć managera, który pokieruje działaniami całego zespołu postanowiliśmy przygotować spis korzyści wynikających z jego zatrudnienia. Oto najważniejsze z nich:
- Przekazując część swoich obowiązków managerowi zyskasz więcej czasu dla siebie.
- Mając więcej czasu dla siebie będziesz mógł skupić się na tym, co przyniesie Ci większe zyski, a więc opracować nową strategię działania lub rozszerzyć dotychczasowy zakres usług.
- Współpracując z managerem będziesz mógł uczyć się od niego, jak zarządzać firmą. Zyskasz zatem dostęp do profesjonalnej wiedzy i oddanego pracownika, który pomoże Ci lepiej zorganizować funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
- Będziesz mógł przekazać wykonanie „papierkowej roboty”, której chyba nikt z przedsiębiorców nie lubi wykonywać, właśnie jemu.
- Zatrudniając managera dowiesz się, jak motywować pracowników do lepszego wykonywania obowiązków. Dzięki jego innowacyjnym rozwiązaniom ich efektywność i wydajność pracy na pewno się polepszy.
- Rozdzielając obowiązki między siebie i managera tak naprawdę zyskasz jeszcze większą kontrolę nad firmą. Zaufany pracownik pomoże Ci ogarnąć drobne sprawy, doradzi możliwe rozwiązania i wesprze radą zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.
Oczywiście zatrudniając managera należy w umowie jasno określić zakres jego obowiązków, by uniknąć sytuacji, w których zacząłby sam podejmować decyzję, bez wcześniejszej konsultacji z właścicielstwem.
- Jakiej osoby szukać na stanowisko managera?
Praca managera wydaje się bardzo łatwa, jednak w rzeczywistości taka nie jest. Wymaga ogromnego zaangażowania, wiedzy i doświadczenia. Poza tym nie każdy dobrze czuje się w roli „kierownika”. Dlatego też na to stanowisko należy szukać osób, które mogą pochwalić się sporym doświadczeniem zawodowym i potrafi zaadaptować się do atmosfery i warunków w danym miejscu pracy. Poza tym powinna być energiczna a do każdego zadania podchodzić z zapałem. Oczywiście liczy się również umiejętność tworzenia miłej atmosfery, egzekwowania zleconych prac, łatwość nawiązywania kontaktów, komunikatywność i otwartość, które pomagają zapanować nad grupą osób. Poza tym manager musi odznaczać się doskonałą organizacją i umiejętnością planowania działań. Ważne również, aby był kreatywny i miał głowę pełną pomysłów.