Promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów może być prowadzona w różny sposób. Do zakupu produktów niemających korzystanego wpływu na funkcjonowanie ludzkiego organizmu mogą zniechęcić wysokie ceny. W tym roku postawiono na wprowadzenie podatku cukrowego. Podatek cukrowy został wprowadzony Ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Była to pierwsza ustawa, jaką w nowej kadencji podpisał urzędujący prezydent.
Opłata od napojów słodzonych
Podatek cukrowy, choć nazwa na to wskazuje, wcale nie dotyczy cukru jako produktu spożywczego sprzedawanego w sklepach. Nie chodzi zatem o cukier kryształ, cukier puder czy cukier w kostkach. Podatek cukrowy dotyczy napojów słodzonych, czyli takich, które w swoim składzie zawierają cukier (a także substancje aktywne, ale o tym później). Ustawa wprowadza opłatę od napojów słodzonych, którą zobowiązany jest uiszczać podmiot sprzedający napój do punktu sprzedaży detalicznej. Jeśli firmy chcą uniknąć konieczności opłacania podatku, muszą zrezygnować z produkcji i sprzedaży napojów zawierających substancje o właściwościach słodzących. Wprowadzenie podatku cukrowego ma ich do tego zachęcać.
Podatek cukrowy od 1 stycznia 2021 roku
Podatek cukrowy jest jednym z nowych podatków wprowadzonych w 2021 roku. Obowiązuje już od 1 stycznia, zresztą o jego wprowadzeniu wiadomo było od dawna, bowiem wszedł w życie na podstawie ustawy z 14 lutego 2020 roku. Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej miały wystarczająco dużo czasu, by przygotować się na obowiązywanie nowych regulacji. W tej chwili do uiszczania podatku zobowiązane są podmioty sprzedające napoje do punktów sprzedaży detalicznej albo prowadzące sprzedaż detaliczną napojów w przypadku: producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoju, a także zamawiający napoje słodzone, w sytuacji, gdy skład napoju objętego opłatą stanowi element umowy zawartej przez producenta i dotyczącej produkcji tego napoju dla zamawiającego.
Ustawa podaje, jak wyliczyć podatek cukrowy, ale nie wszyscy czują się w tych wyliczeniach pewnie. Dlatego w razie wątpliwości lepiej odwiedzić biuro podatkowe, które wie, jak wyliczyć wysokość opłaty stałej i zmiennej od napojów słodzonych oraz zawierających kofeinę i taurynę.
Od jakich napojów nie płaci się podatku cukrowego?
Niektóre napoje zawierające w składzie substancje słodzące nie podlegają opodatkowaniu podatkiem cukrowym. Należą do nich wyroby medyczne i suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparaty do początkowego i dalszego żywienia niemowląt oraz wyroby akcyzowe. Podatkiem cukrowym nie muszą przejmować się również producenci i dostawcy napojów, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu, a zawartość cukrów jest mniejsza lub równa 5 g na 100 ml napoju. Podatek cukrowy nie dotyczy również roztworów węglowodanowo-elektrolitowych, w których zawartość cukrów jest mniejsza lub równa 5 g w przeliczeniu na 100 ml napoju. Do wyjątków należą również te napoje, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się mleko albo jego przetwory.