Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością ewidencjonowania operacji gospodarczych. Operacje te mogą być ujmowane w spisie w różny sposób – wszystko zależy od formy prowadzenia działalności, a niekiedy również od wielkości firmy i jej dochodów. Zdarza się, że ewidencja operacji gospodarczych prowadzona jest w formie uproszczonej, czyli właśnie jako KPiR.
Podatkowa księga przychodów i rozchodów
KPiR to skrót od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czyli ewidencji księgowej prowadzonej przez wybranych, najczęściej niewielkich przedsiębiorców. Prowadzenie KPiR dotyczy osób fizycznych, które osiągają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i jako formę opodatkowania przychodu wskazały zasady ogólne lub podatek liniowy. Podatkowa księga przychodów i rozchodów ma zastosowania także w przypadku spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich i spółek cywilnych osób fizycznych. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich wymienionych spółek czy osób pozyskujących dochody z działalności pozarolniczej, a tylko tych, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro.
KPiR – operacje gospodarcze w uproszczonej formie
Podatkowa księga przychodów i rozchodów ujmuje operacje gospodarcze w uproszczonej formie. Każde biuro księgowe wyjaśni przedsiębiorcy, co dokładnie powinien umieścić w ewidencji. Księgowaniu w KPiR podlegają wszelkiego rodzaju przychody i wydatki. Jeśli chodzi o przychody, są to przede wszystkim przychody ze sprzedaży, ale nie tylko. Natomiast poprzez wydatki należy rozumieć środki przekazane na wynagrodzenia pracowników, ale także na inne działania podjęte w związku z prowadzoną działalnością. W księdze przychodów i rozchodów należy umieścić także zakup towarów handlowych i materiałów podstawowych. Niekiedy zakup ten wiążę się z dodatkowymi kosztami.
Ewidencjonowanie wspomnianych operacji w uproszczonej formie nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Część przedsiębiorców, którzy mają na to czas i ochotę, samodzielnie podejmuje się prowadzenia KPiR. Inni korzystają z pomocy księgowej. Ale niezależnie od tego, kto jest osobą odpowiedzialną za sprawy księgowe w danej firmie, należy pamiętać o prowadzeniu księgi zgodnie z przepisami. Przepisy mówią, że księga przychodów i rozchodów powinna zostać założona na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.
KPiR a ewidencja przychodów i kosztów dla firmy zarejestrowanej w UK
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest jedną z kilku dostępnych w Polsce form ewidencjonowania operacji gospodarczych. Ci, którzy prowadzili księgowość firmy w takiej formie, a następnie zdecydowali o wyjeździe do Wielkiej Brytanii i otwarciu własnej firmy na Wyspach, mogą czerpać z doświadczeń zdobytych w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza firm prowadzonych w formie spółek LTD. Co prawda w przypadku takiej spółki zupełnie nie mówi się o podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ale ewidencja przychodów i kosztów jest obowiązkiem udziałowców spółki.
Ewidencja przychodów i kosztów dla firmy zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii musi być prowadzona regularnie i z uwzględnieniem aktualnych przepisów. Księgowość należy prowadzić nawet wówczas, gdy firma osiąga bardzo niskie dochody, albo jej działalność została zawieszona. Za prawidłowość rozliczeń odpowiada dyrektor spółki i jej sekretarz. Oczywiście prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów może odbywać się we współpracy z biurem księgowym. W Wielkiej Brytanii bez trudu nawiążemy współprace z biurem księgowym prowadzonym przez osoby polskiej narodowości.