Biuro rachunkowe Bielsko

Biuro rachunkowe Bielsko – jak znaleźć księgowość dopasowaną do potrzeb

Bielsko-Biała od kilku lat dynamicznie się rozwija. Bardzo dobra lokalizacja, coraz lepsza infrastruktura, bliskość gór i potencjał turystyczny miasta zachęca do zakładania działalności gospodarczej. Jednak decyzja o założeniu firmy to nie tylko biznesplan. Ważne jest także ustalenie, w jaki sposób prowadzić rachunki. Biuro rachunkowe Bielsko, a może prowadzenie księgowości we własnym zakresie lub zatrudnienie księgowego na etat? Przed takimi pytaniami stoi każdy młody przedsiębiorca z Podbeskidzia.

Przepisy prawnopodatkowe w Polsce są bardzo skomplikowane. Wiedza o zawiłościach systemu podatkowego jest przydatna dla każdego, kto zakłada swoją własną działalność gospodarczą. Jednak nawet dobre rozeznanie czasami nie wystarczy, by sprawnie i bez błędu prowadzić swoją księgowość. Wielu początkujących przedsiębiorców szybko orientuje się, że prowadzenie księgowości nie jest łatwe i postanawia zlecić tę pracę zewnętrznej firmie.

Skorzystanie z usług biura rachunkowego jest dobrym rozwiązaniem, jednak warto poświęcić czas, by dokonać właściwego wyboru. Trzeba pamiętać, że chociaż nasze rachunki prowadzi ktoś inny, to w razie nieprawidłowości wykazanych w czasie ewentualnej kontroli, to przedsiębiorca za nie odpowiada. Chociażby z tego powodu należy bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem biura rachunkowego w Bielsku.

Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

Zanim przedsiębiorca wybierze biuro rachunkowe, któremu powierzy swoją dokumentację musi zapoznać się z podstawowymi faktami na temat prowadzenia takiej działalności. Biura rachunkowe mogą być otwierane jako samodzielna działalność, spółka osobowa, kapitałowa lub spółdzielnia. Osoby decydujące się na taki rodzaj działalności od 2014 roku mogą łatwiej rozpocząć prowadzenie biura. Nie jest już na przykład wymagany certyfikat księgowego wydawany i zarejestrowany przez Ministerstwo Finansów. Jest to związane z wejściem w życie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Właściciel biura rachunkowego, jak i jego pracownicy, nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem między innymi za przestępstwa skarbowe i przeciwko mieniu. Wybierając biuro należy zwrócić uwagę na kompetencje księgowych i certyfikaty, jakie posiada. Jest to podstawowa gwarancja, że usługi są prowadzone na najwyższym poziomie.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

calculator-926546_1280Spektrum usług oferowanych w biurach rachunkowych w Bielsku jest bardzo szerokie i rzadko ogranicza się tylko do prowadzenia ksiąg rachunkowych firm. Warto zapoznać się z ofertą, na przykład na stronie internetowej lub bezpośrednio u pracownika takiego biura. Czym więc zajmują się biura rachunkowe, poza prowadzeniem ksiąg dla spółek handlowych, stowarzyszeń, osób fizycznych lub fundacji?

Przede wszystkim prowadzą księgi Przychodów i Rozchodów oraz czuwają nad poprawnością wszystkich dostarczonych przez klienta dokumentów. Przygotowują sprawozdania i analizują bilansy, zajmują się także ewidencjonowaniem. Istotną odnogą działalności dobrego biura rachunkowego jest konsulting, czyli profesjonalne doradztwo w kwestiach prowadzenia działalności gospodarczej, wszelkich spraw związanych z finansami i płatnościami. Księgowi potrafią także doradzić, jak dobrze i bezpiecznie inwestować oraz jak zdobyć dofinansowania. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna dla młodych przedsiębiorców, którzy chętnie korzystają na przykład z różnych dedykowanych im programów unijnych.

Pracownicy zatrudnieni w dobrym biurze rachunkowym Bielsko udzielają także informacji o tym, jak prawidłowo wypełniać wnioski kredytowe a także, jakie kroki należy podjąć i jakich formalności dopełnić przy zakładaniu i rejestracji firmy. Do dodatkowych usług, jakie można znaleźć w ofercie dobrych firm zajmujących się księgowością należy, przykładowo, pisanie raportów do Głównego Urzędu Statystycznego lub możliwość reprezentowania klienta w sytuacjach kontroli podatkowej i komunikacji z Urzędem Skarbowym. Niezwykle istotna jest działalność związana z rozliczeniem podatków. Biuru rachunkowemu powierzyć można przygotowywanie rozliczeń podatku VAT i podatku dochodowego oraz ZUS,a także prowadzenie obsługi kadrowo-płacowej.

Profesjonalny księgowy dysponuje szeroką wiedzą i powinien być w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania klienta dotyczące specyfiki prowadzenia firmy pod kątem obowiązujących w Polsce przepisów. A te cały czas się zmieniają, dlatego praca biura rachunkowego wiąże się z ustawicznym podnoszeniem i aktualizowaniem swojej wiedzy. W roku 2016 zostały wprowadzone istotne zmiany w przepisach podatkowych, między innymi w ustawie o podatku dochodowym, VAT, oraz podatku akcyzowym. Właściciele biur rachunkowych muszą więc być na bieżąco z każdą zmianą w prawie.

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe Bielsko?

W poszukiwaniach biura rachunkowego nieoceniony jest Internet. Księgowi często prowadzą swoje strony internetowe, na których można znaleźć informacje na temat oferowanych podstawowych oraz dodatkowych usług. Poprzez stronę łatwo także wysłać zapytanie lub uzyskać wiedzę na temat certyfikatów i doświadczenia, jakie posiada biuro, a także zapoznać się z aktualnościami ze świata podatków i finansów. Można także zasięgnąć opinii na forach internetowych lub bezpośrednio od znajomych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i odpowiedzialność za swoje księgi rachunkowe powierzają firmom zewnętrznym. Rozmowa z pracownikiem biura rachunkowego również może rozwiać ewentualne wątpliwości. Zazwyczaj biura rachunkowe podchodzą do swoich klientów bardzo indywidualnie, dopasowując swoją pracę do specjalnych potrzeb przedsiębiorcy.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem działań, które trzeba wykonać. Prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga specjalistycznej wiedzy i precyzji, bo każdy błąd może słono kosztować. Zawierając umowę z biurem rachunkowym Bielsko, klient ma pewność, że jego dokumentacja będzie sumiennie i bezbłędnie prowadzona. Co prawda odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym ciąży na przedsiębiorcy, jednak za wszelkie błędy i niedopatrzenia biura rachunkowego należy się klientowi odszkodowanie, dlatego też biura dbają o swój interes oferując najwyższej jakości usługi. Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z pracy księgowych pozwala oszczędzić czas, który można wykorzystać na rozwój swojej firmy. Warto sprawdzić ofertę biur rachunkowych w Internecie, by zdecydować, które z nich będzie najlepiej dostosowane do indywidualnych oczekiwań. Jeżeli jeszcze nie natknąłeś się na odpowiednie biuro rachunkowe Bielsko odwiedź stronę efka-bielsko.pl i zapoznaj się z ofertą.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *