Biuro podatkowe

Biuro podatkowe – zakres usług

Biuro podatkowe to inaczej biuro księgowe albo rachunkowe. Każda z wymienionych nazw jest poprawna, choć żadna nie odzwierciedla dokładnie tego, czym zajmują się biura zatrudniające księgowych.

Nie tylko podatki

Biura podatkoweTo prawda, że pracownicy biura księgowego mają ogromną wiedzę na temat podatków i w dużej mierze to właśnie podatkami zajmują się w swojej codziennej pracy. Służą radą i pomocą zarówno w przypadku, gdy zgłaszają się do nich osoby fizyczne, jak i wówczas, gdy podatki muszą płacić przedsiębiorcy. Wyliczanie kwoty podatku, sporządzanie zeznań podatkowych czy wreszcie odprowadzanie podatku do US w imieniu przedsiębiorcy – to tylko niektóre z usług świadczonych przez biura rachunkowe.

Biura księgowe zajmują się też prowadzeniem pełnej księgowości firm. Wielu przedsiębiorców nie ma czasu, albo też dostatecznej wiedzy, by móc skupić się na kwestiach formalnych związanych z prowadzeniem własnej firmy. Wolą powierzyć to zadanie specjalistom, a sami skupiają się na pozyskiwaniu nowych klientów, zawieraniu transakcji handlowych i pomnażaniu zysków.

Biuro podatkowe (zobacz eFKa w Bielsku) może również zajmować się sprawami kadrowymi. Nie chodzi jedynie o wypłatę wynagrodzenia i odliczanie składek od pensji brutto. Chodzi także o pilnowanie urlopów, zwolnień, ważności badań lekarskich i wielu innych.

Biuro podatkowe – usługi doradcze

Prowadzenie księgowości firmy to jedno, a doradzanie przedsiębiorcom w celu ograniczenia ryzyka finansowego, to drugie. Doradztwo zaczyna się już w momencie, gdy do biura podatkowego zgłasza się osoba, która planuje otwarcie własnej działalności. Niektóre biura pomagają sporządzić biznesplan, wybrać odpowiednią formę działalności i sposób opodatkowania, złożyć wniosek o dofinansowanie i dopełnić wszelkich formalności związanych z powołaniem firmy do życia.

W późniejszym etapie biuro podatkowe dokonuje okresowych przeglądów podatkowych, kontroluje dostarczane dokumenty pod względem zgodności z przepisami prawa czy też doradza przedsiębiorcom, którzy planują nowe, niekiedy ryzykowne inwestycje.

Prowadzenie spraw pracowniczych

Usługi świadczone przez biura rachunkowe obejmują m.in. przygotowanie dokumentów dotyczących nawiązania stosunku pracy, ewidencję badań lekarskich czy szkoleń BHP, gromadzenie akt osobowych pracowników, prowadzenie ewidencji urlopów, sporządzanie zaświadczeń dla pracowników i wiele innych. Biuro podatkowe zajmuje się również rejestracją podmiotu i pracowników w ZUS, obliczaniem wynagrodzeń i zasiłków czy też sporządzaniem deklaracji podatkowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *